Biyolojik aktivite içerebilecek heterohalkalı bileşiklerin sentezi
Synthesis of heterocyclic compounds that may contain biological activity
  1. Tez No: 938149
  2. Yazar: MERVE BEYTORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde kimyasal araştırmaların birçoğu, biyolojik aktiviteye sahip olabilecek yeni bileşiklerin sentezlenmesi ve aktivitelerin ölçülmesi yönünde yapılmaktadır. Azot içeren heterosikliklerden olan kinazolin türevleri de son yıllarda yüksek biyolojik ve farmokolojik aktiviteleri nedeniyle son derece önemli bileşikler arasında yerini almıştır. Kinazolinler, özellikle antimikrobiyal, antitümoral, antienflamatuar, antikonvülzan, antihiperlipidemik, antihipertansif, nöroleptik ve sedatif özellikler göstermeleri ile; makro halkalı kompleks ilaçların yapımında yer almaları ve endüstrideki uygulamaları ile önemli bir yer tutmaktadırlar. Yapılan literatür araştıımalarının ışığında, bu çalışmada biyolojik aktiviteye sahip olabilecek bazı yeni kinazolin türevlerinin sentezlenmesi amaçlanmıştır. Yeni kinazolin türevleri sentezleme çalışmaları hem heterohalkalı bileşikler sınıfına katkıda bulunmak, hem de sentetik ilaç üretimine fayda sağlamak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada, yeni kinazolin bileşikleri herhangi bir çözücü yardımı olmadan tek bir basamakta multikomponent reaksiyon tekniği ile sentezlenmiştir. Tek-kap yöntemi ile gerçekleştirilen bu reaksiyonlar domino prosesi şeklinde ilerlediğinden klasik çok basamaklı organik reaksiyonlara göre daha kolay gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem, daha kısa süre ve daha az maliyetle yeni organik moleküllerin sentezlenmesine olanak sağlamaktadır. Siklik ketonun, hetaril aldehitler ve guanidin karbonatın tek-kap multikomponent reaksiyon tekniğinden yararlanılmak suretiyle, bazik ortamda siklokondenzasyonu gerçekleştirilerek yeni kinazolin türevleri elde edilmiştir. Bütün başlangıç malzemeleri ticari olarak temin edilebilir ve çok çeşitli bileşenler kolayca sentezlenebilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, most of the chemical researches are carried out to synthesize new compounds which may have biological activity and to measure their activities. Nitrogen-containing heterocycles, quinazoline derivatives, have been among the most important compounds in recent years due to their high biological and pharmacological activities. Quinazolines, in particular antimicrobial, antitumoral antiinflammatory, anticonvulsant, antihyperlipidemic, antihypertensive, neuroleptic and sedative properties of quinazolines; They have an important place in the production of macro-ring complex drugs and their applications in industry. In the current study, It is aimed to synthesize some new substitued quinazoline derivatives which are considered that may have biological activity. Syntheses of new quinazoline derivatives have been carried out both to contribute to the class of heterocycle compounds and to benefit synthetic drug production. In this study, some new quinazoline compounds were synthesized by one-pot multicomponent reaction technique without the aid of any solvents. These reactions carried out via one-pot method are more easily performed than conventional multi-step organic reactions since they proceed in the form of a domino-process. This method allows the synthesis of new organic molecules in a shorter time and less cost. The new quinazoline derivates were obtained by cyclocondensation of cyclic ketone, hetaryl aldehydes and guanidine carbonate via one-pot multikomponent reaction technique. All starting materials are commercially available and the components can be synthesized easily.