Stratejik yönetim algısının çalışan performansı üzerindeki etkisi: Konya OSB'de görgül bir araştırma
The effect of strategic management perception on employee performance: An empirical research in Konya OIZ
  1. Tez No: 938155
  2. Yazar: İSMAİL BÜYÜKLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışanların stratejik yönetim algılarının bireysel performansları üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaç çerçevesinde araştırma nedensel karşılaştırma modeline göre desenlenmiştir. Bunun yanında araştırmada çalışanların stratejik yönetim algıları ve çalışan performansları bazı değişkenler (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, çalışma süresi vs.) açısından incelenmiştir. Ayrıca çalışanların stratejik yönetim algılarının bireysel performans algıları ve alt boyutları olan görev performansı ve bağlamsal performans algıları üzerindeki etkileri yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Araştırma, yedek parça üretimi ve ayakkabı imalatı alanında 385 çalışan katılımcıya uygulanan anket yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırma bulgularına göre katılımcıların stratejik yönetim algılarının yüksek düzeyde; görev performansı ve bağlamsal performans algılarının ise çok yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca katılımcıların yaş, eğitim durumları ve işteki pozisyonlarına göre stratejik yönetim algıları anlamlı farklılıklar göstermiştir. Yapısal eşitlik modellemesi sonuçlarına göre katılımcıların stratejik yönetim algılarının, iş performansları ile görev performansı ve bağlamsal performans algıları üzerinde pozitif yönde ve anlamlı düzeyde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the impact of employees' perceptions of strategic management on their individual performance. The research adopts a causal-comparative design to achieve this objective. Additionally, employees' strategic management perceptions and performance levels are analyzed across variables such as age, gender, education level, and tenure. The effects of strategic management perceptions on individual performance—including its sub-dimensions, task performance and contextual performance—are examined using structural equation modeling (SEM). The study employs a survey method, with data collected from 385 employees in the spare parts production and footwear manufacturing sectors. Results indicate that participants' perceptions of strategic management are high, while their task performance and contextual performance perceptions are very high. Significant differences in strategic management perceptions are observed based on age, education level, and job position. SEM analysis reveals that employees' strategic management perceptions exert a positive and statistically significant influence on their job performance, task performance, and contextual performance.