Bruksizmli bireylerde iki farklı oklüzal splint materyalinin aşınma miktarı ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of wear and patient satisfaction between two different occlusal splint materials in individuals with bruxism
  1. Tez No: 938205
  2. Yazar: SEVDA MİRAY SOYDAŞ SMAİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT KAHRAMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, konvansiyonel ve dijital yöntem ile üretilen stabilizasyon splintlerinin iki gruba ayrılarak, bruksizmli bireylerin altı aylık kullanımı sonucunda splintlerdeki aşınma miktarlarını, hasta memnuniyetini ve aylara göre ağrı değişimini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bruksizm tanısı konulan 30 gönüllü çalışmanın dahil edilme kriterlerine uygun olarak seçildi ve rastgele iki gruba ayrıldı. Ağrı skorları vizüel analog skala kullanılarak subjektif olarak raporlandı ve hasta memnuniyet skorları memnuniyet anketi ile değerlendirildi. Oklüzal splint yüzeyinin hacimsel aşınma miktarı Geomagic yazılımı kullanılarak ölçüldü ve veriler SPSS versiyon 25.0 ile analiz edildi. Bulgular: Altı aylık takip sonucunda konvansiyonel yöntem ile üretilen splintlerin hacimsel kaybı (103,53±41,23) dijital yönteme göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu. (62,33 ± 26,29) (p = 0,005) Her ay yapılan değerlendirme sonucunda VAS skorları açısından iki splint grubu arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Memnuniyet anketi sonuçları değerlendirildiğinde dijital yöntemdeki sonuçlar konvansiyonele göre anlamlı olarak daha yüksek sonuçlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the wear loss of occlusal splints, patient satisfaction, and pain scores in two groups of individuals with bruxism following six months of use of stabilization splints manufactured by conventional and digital methods. Materials and Methods: A total of 30 individuals diagnosed with bruxism were selected following the inclusion criteria and randomly divided into two groups. Pain scores were subjectively reported using a visual analog scale and patient satisfaction scores were evaluated by a satisfaction questionnaire. Volumetric wear loss of the occlusal splint surface was measured using the Geomagic software. Data were analyzed with SPSS version 25.0. Results: The volumetric loss in the conventional method at the six-month follow-up (103,53±41,23) is significantly higher than that of the digital method. (62,33 ± 26,29)(p= 0,005) There was no significant difference between the two splint types regarding VAS scores during the months.