Otolojik cerrahide kemik çimento kullanımının klinik ve odyolojik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluatıon of clınıcal and audıologıcal results of bone cement use ın otologıcal surgery
  1. Tez No: 938207
  2. Yazar: KADİR SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kemik çimento kullanılarak yapılan otolojik cerrahilerinin klinik ve odyolojik sonuçlarını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı'nda Ocak 2015- Aralık 2024 tarihleri arasında otolojik cerrahi geçiren 58 hasta retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen hastaların preoperatif ve postoperatif otoskopik bulguları, odyolojik değerlendirmeleri, ameliyat notları, demografik verileri, cerrahi yaklaşım şekli, greft materyali, kolesteatom varlığı ve komplikasyon gelişimi incelendi. Austin-Kartush sınıflamasına göre kategorize edilen hastalarda ve alt grup analizleri yapıldı. Bulgular: Postoperatif hava-kemik aralığında(HKA) genel bir iyileşme gözlenmiş olup, başarı oranları Austin-Kartush gruplarına göre değişkenlik göstermiştir. En iyi sonuçlar Grup F'te(Fikse stapes) elde edilmiş, hastaların %100'ünda postoperatif HKA 0–20 dB aralığında saptanmıştır (ortalama: 13.2 dB). Grup A'da(M+S+) ise fonksiyonel başarı (≤20 dB) oranı %31,6'da kalmış, ortalama postop HKA 25.6 dB olarak bulunmuştur. Genel grup analizlerine bakıldığında; granüler mukozaya sahip hastalarda postoperatif HKA ortalaması 28.7 dB, normal mukozada 21.8 dB bulunmuş, fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.013). Preoperatif zar durumu doğal olan hastalarda postop HKA ortalaması 21.3 dB, retrakte/adeziv zarda ise 31.2 dB ölçülürken fark anlamlı bulunmuştur(p=0.010). Kadın hastalarda postop HKA 22.3 dB, erkeklerde 29.4 dB(p=0.011); otore skoru 0 olanlarda HKA kapanması 14.5 dB, skor 2 olanlarda ise 2.8 dB olarak saptanmıştır (p=0.010). Sonuç: Kemik çimento, özellikle otoskleroz cerrahisinde proteze yardımcı, güvenilir bir materyaldir. Ancak cerrahi başarı, preoperatif orta kulak durumu, ossiküler bütünlük ve hasta profili gibi faktörlerden belirgin şekilde etkilenmektedir. Grup bazlı analizler, bazı kemikçik konfigürasyonlarında yüksek başarı sağlanabildiğini, bazı gruplarda ise alternatif cerrahi yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the clinical and audiological outcomes of otologic surgeries performed using bone cement. Materials and Methods: In this study, 58 patients who underwent otologic surgery between January 2015 and December 2024 at the Department of Otorhinolaryngology, Farabi Hospital, Karadeniz Technical University, were retrospectively analyzed. The preoperative and postoperative otoscopic findings, audiological evaluations, surgical notes, demographic data, surgical approach, graft materials, presence of cholesteatoma, and occurrence of complications were recorded. Patients were classified according to the Austin-Kartush system, and subgroup analyses were conducted. Results: A general improvement was observed in postoperative air-bone gap (ABG), with success rates varying according to the Austin-Kartush groups. The best results were achieved in Group F(Fixed stapes), w here 100% of the patients had a postoperative ABG between 0–20 dB (mean: 13.2 dB). In contrast, Group A(M+S+) had a functional success rate (≤20 dB) of only 31.6%, with a mean postoperative ABG of 25.6 dB. Postoperative ABG was higher in patients with granular mucosa (28.7 dB) than in those with normal mucosa (21.8 dB) (p=0.013). The mean postoperative ABG was 21.3 dB in patients with a normal tympanic membrane and 31.2 dB in those with a retracted/adhesive membrane (p=0.010). Postoperative ABG was 22.3 dB in female patients and 29.4 dB in males (p=0.011). Patients with an otorrhea score of 0 had a mean ABG closure of 14.5 dB, whereas those with a score of 2 had only 2.8 dB (p=0.010). Conclusion: Bone cement is a reliable adjunctive material, particularly in otosclerosis surgery. However, surgical success is significantly influenced by preoperative middle ear status, ossicular integrity, and patient-specific factors. Group-based analyses revealed that while certain ossicular chain configurations can yield high success rates, others may require alternative surgical approaches.