Glass iyonomer sementin ototoksik etkilerinin araştırılması
Ototoxicity of glass ionomer cement
  1. Tez No: 390043
  2. Yazar: MEHMET DİCLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş ve Amaç Bu çalışmada GİS'in ototoksik etkilerini elektrofizyolojik olarak göstermeyi amaçladık. 1950'li yıllardan günümüze birçok kemikçik zincir onarımına ait teknikler ve materyaller tarif edilmiştir. Bu tekniklerde genellikle defektif kemik otojen, homojen kemik ya da alloplastik implantlar kullanılarak by-pass edilirken, GİS kullanımı ile orta kulak ses iletimini sağlayan mekanizma doğal anatomiye benzer şekilde oluşturulmaktadır. Gereç ve Yöntem 10 Temmuz-15 Kasım 2013 tarihleri arasında 15 adet Wister Albino sağlıklı erişkin erkek albino sıçanın distorsiyon ürünü otoakustik emisyon (DPOAE) ile sağ kulağı incelendi.GİS materyalitoz ve likid kısımlar uygun kıvama gelecek şekilde karıştırılarak timpanik membranların arka alt kadranlarına intratimpanik olarak 0,8-0,1 ml hacminde yapıldı. Çalışma öncesinde, 1.haftada ve 1.ayda DPOAE tekrarlanarak sağ kulak için“signal to noise”oranlarının her kobay için ayrı ayrı ortalamaları alındı. Bulgular Enjeksiyon öncesi,1.hafta ve 1.ay 1001, 1501, 2002, 4004, 6006 ve 7996 Hz frekans bantlarında oluşan sinyal gürültü oranları (SNR) ortalaması hesaplandı. Enjeksiyon öncesi değerler kontrol grubu değerleri olarak alındı. 1.hafta, 1.ay değerleri kendi aralarında ve kontrol grubu ile kıyaslanarak stundent t-test ile değerlendirildi ve değerler arasında istatiksel anlamlı bir fark bulunamadı. Sonuç Sonuç olarak çalışmamız GİS' in otolojik cerrahide, özellikle ossiküler rekonstrüksiyondagüvenle kullanılabileceğini göstermiştir ve geniş seriler içeren çalışmaların bulgularımızı destekleyeceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose In this study we aimed to show the possible ototoxic effects of Glass Ionomer Cement with electrophysiologic test. In ossikuloplasty, since 1950 to nowadays many technics and materials are defined. In this technics, usually, autogenous bone grafts, homogeneous bone grafts or alloplastic grafts are being used for ossikuloplasty. By using Glass Ionomer Cement, the mechanism of sound conduction of middle can be formed as native anatomy of middle ear. Materials and Methods Between 10 June-15 November, right ears of 15 male Wister Albino rats are analyzed by DPOAE. 0,8-0,1 ml mixtures of powder and liquid parts of Glass Ionomer Cement at proper consistency are performed intratympanic through posterior inferior of membran. DPOAE are performed at before study, 1.week and 1.month and the signal to noise ratio of each right ear calculated separately.Signal to noise ratio of before injection,1.week, 1.month at1001, 1501, 2002, 4004, 6006 and 7996 Hz frequencyare calculated. Findings Before injection values are accepted as control group and 1.week, 1.month and control group results evaluated by using Student t-test in each other and no statistically significant difference has been found. Result As result, our study indicated that using Glass Ionomer Cement in ossikuloplasty and otological surgery is reliable and further studies could support our findings.