Miyokard infarktüsü geçirmiş hastalarda yaşam tarzı değişikliği ve ilaç uyumu ilişkisi
The relationship between lifestyle changes and medication adherence in patients with myocardial infarction
  1. Tez No: 938215
  2. Yazar: RUMEYSA NUR BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇETİN DOĞANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde ilaç tedavisi uyumu ve yaşam tarzı değişiklikleri önemlidir. İkincil koruma, koroner arter hastalığı olan ve yüksek risk taşıyan bireylerde kardiyak olayların ve ölümlerin engellenmesine odaklanır. Bu çalışmanın amacı, miyokard infarktüsü geçiren hastaların sosyodemografik özelliklerini, yaşam tarzı değişikliklerini, tedaviye uyum düzeylerini ve koroner arter hastalığına (KAH) bağlı özelliklerin uyuma etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde 221 gönüllü hasta üzerinde yapılan kesitsel çalışmada, katılımcıların sosyodemografik bilgileri, tıbbi öyküleri, yaşam tarzı değişiklikleri ve tedaviye uyum düzeyleri değerlendirildi. İlaç uyumu“Morisky Green Levine Tedavi Uyum Ölçeği”ve fiziksel aktivite düzeyi“Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği”ile ölçüldü. Veriler IBM SPSS 26 ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Medication adherence and lifestyle changes are important in preventing cardiovascular diseases. Secondary prevention focuses on preventing cardiac events and deaths in individuals with coronary artery disease who are at high risk. This study aims to investigate the sociodemographic characteristics, lifestyle changes, treatment adherence levels, and the effect of coronary artery disease (CAD) related characteristics on adherence in patients who have experienced a myocardial infarction (Mİ). Materials and Methods: In a cross-sectional study conducted with 221 volunteer patients at the Cardiology Department of Gülhane Education and Research Hospital, participants' sociodemographic data, medical histories, lifestyle changes, and treatment adherence levels were evaluated. Medication adherence was measured using the“Morisky Green Levine Medication Assessment Questionnaire”and physical activity level was measured using the“International Physical Activity Questionnaire.”Data were analyzed using IBM SPSS 26. A p-value of