Premolar dişlerde hazırlanan farklı preparasyon tasarımlarına sahip porselen laminate veneer restorasyonlarda çeşitli seramik materyallerinin kırılma dayanımı ve marjinal uyum üzerine etkisinin incelenmesi
Effects of preparation designs and ceramic materials on marginal adaptation and fracture strength of laminate veneers on premolars
  1. Tez No: 938220
  2. Yazar: CANSU AKARSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KANAT ERTÜRK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, premolar dişlerde hazırlanan feather-edge (F) ve butt-joint (B) preparasyon tasarımlarına sahip 0,4 mm kalınlığındaki laminate veneer restorasyonlarda çeşitli seramik materyallerinin marjinal uyum ve kırılma dayanımı üzerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmamızda iki farklı preparasyon tasarımına [Feather-edge, (F); Butt-joint, (B)] sahip epoksi rezin güdük modeller hazırlandı (N=80) ve yazılım programında (Exocad GmBH) 0,4 mm kalınlığındaki laminate veneer restorasyonları tasarlandı. Her bir preparasyon grubu lityum disilikat ile güçlendirilmiş cam seramik [IPS e.max CAD, Ivoclar Vivadent (EmC); IPS e.max Press, Ivoclar Vivadent (EmP)], geliştirilmiş lityum disilikat seramik [Cerec Tessera, Dentsply Sirona (CT)] ve hibrit seramik [Vita Enamic, Vita Zahnfabrik (VE)] olmak üzere dört farklı materyal grubuna ayrılarak örnekler üretildi (n=10). Laminate veneer restorasyonlarının marjinal aralık (MA) değerleri (µm), silikon replika tekniği kullanılarak ölçüldü. Her bir örneğin silikon replika kaydından elde edilen tarama görüntülerinin dental yazılım programına (Exocad) aktarılmasının ardından belirlenen dört noktadan (servikal, okluzal, mezial, distal) ölçüm yapıldı. Dual-cure rezin siman (Variolink Esthetic DC, Ivoclar Vivadent) kullanılarak güdüklere simante edilen örnekler, 5.000 döngü termal siklus işlemine tabi tutuldu. Kırma testi evrensel bir test cihazında (TCS, Test Kontrol Sistemleri) bukkal tüberkül tepesinden 0,5 mm/dk hızla uygulandı ve ilk kırık anında kırılma dayanım (KD) değerleri (N) kaydedildi. Marjinal aralık (MA) ve kırılma dayanım (KD) değerlerinin istatistiksel analizi SPSS 26 programında (2- yönlü ANOVA, bağımsız t-testi ve Tukey Post Hoc; p0.05). Sonuç: Farklı preparasyon tasarımları ve seramik materyalleri, premolar dişlerdeki laminate veneer restorasyonların marjinal uyumunu ve kırılma dayanımını etkiledi. B tasarımı, F tasarımına göre daha üstün marjinal uyum ve kırılma dayanımı gösterdi. Preslenmiş seramikler, preparasyon tasarımından bağımsız olarak, CAD/CAM seramiklerine göre hem marjinal uyum hem de kırılma dayanımı açısından daha düşük performans sergiledi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of various ceramic materials on fracture strength and marginal fit of 0.4 mm thick laminate veneer restorations with feather-edge (F) and butt-joint (B) preparation designs prepared on premolar teeth. Method: In our study, epoxy resin models with two different preparation designs [Feather-edge, (F); Butt-joint, (B)] were fabricated (N=80) and 0.4 mm thick laminate veneer restorations were designed in the software program (Exocad GmBH). Each preparation group was divided into four different material groups: lithium disilicate reinforced glass ceramic [IPS e.max CAD, Ivoclar Vivadent (EmC); IPS e.max Press, Ivoclar Vivadent (EmP)], advanced lithium disilicate ceramic [Cerec Tessera, Dentsply Sirona (CT)] and hybrid ceramic [Vita Enamic, Vita Zahnfabrik (VE)]. The marginal gap (MG) values (µm) of laminate veneer restorations were measured using the silicone replica technique. After transferring the scan images obtained from the silicone replica of each specimen to the dental software program (Exocad), measurements were made at four points (cervical, occlusal, mesial, distal). The specimens, cemented to the dies using dual cure resin cement (Variolink Esthetic DC, Ivoclar Vivadent) were subjected to 5,000 cycles of thermal cycling. Fracture test was performed on a universal testing machine (TCS, Test Control Systems) at 0.5 mm/min from the apex of the buccal cusp and fracture strength (FS) values (N) were recorded at the first fracture. Statistical analysis of marginal gap (MG) and fracture strength (FS) values were performed in SPSS 26 program (2-way ANOVA, independent t-test and Tukey Post Hoc; p0.05). Conclusions: Different preparation designs and ceramic materials affect the marginal adaptation and fracture strength of laminate veneer restorations on premolars. Butt-joint preparation demonstrated superior marginal adaptation and fracture strengths with respect to feather-edge preparation. Pressed ceramics exhibited lower performance in both marginal adaptation and fracture strength than the CAD/CAM ceramics, regardless of the preparation design.