Düşük sıcaklık ve oda sıcaklığı koşulları altında darbe yüklerine maruz kalan yapışkanla birleştirilmiş kompozit bağlantıların mod I / kırılma tokluğu davranışlarının incelenmesi
Investigation of mode I / fracture toughness behaviours of adhesivelly bonded composite joints subjected to impact loads under low temperature and room temperature conditions
- Tez No: 938229
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM FADIL SOYKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında düşük sıcaklık ve oda koşulların altında darbe yüklerine maruz bırakılan ve yapışkan ile birleştirilmiş kompozit bağlantıların Mod I kırılma tokluğu davranışları incelenmiştir. Çalışmanın hedefi farklı sıcaklıklar altında ve darbe yüklerinin yapıştırıcı ile gerçekleşen bağlantıların kırılma mekanizması ve enerji salınımlarını incelemektir. Deneysel araştırmalar ile kompozit malzemelerin numuneleri üretilerek ASTM D5528 test standardına göre yapışkan bağlantılar oluşturulmuştur. Sonrasında yine bu standarda göre farklı sıcaklıklar ve enerji seviyeleri altında darbeler uygulanmıştır. Uygulanan darbelere göre çatlak yayılma hızı ve kırılma enerjisi incelenmiştir. Çıkan verilere göre yapışkan malzemenin davranışı ve sıcaklık etkisinde iken gösterdiği performans incelenmiştir. Özellikle düşük sıcaklıklardaki malzeme performansında gerçekleşen değişiklikler ve darbe yüklemesinin kırılma tokluğuna olan etkisi deneysel sonuçlar ile incelenmiştir. Literatür incelenerek teorik çalışmalar ve yapılan deneysel çalışmalar yorumlanmıştır. Bu çalışmanın amacı, düşük sıcaklık ve darbe etkisi altında yapışkan ile birleştirilmiş kompozit bağlantıların mekanik dayanımını arttırmak için tasarım çalışmalarına, malzeme seçimine katkı sağlamak ve teknik çalışmalara destek vermektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the mode I fracture toughness behavior of composite joints bonded with adhesive and exposed to impact loads under low temperature and room conditions was examined. The aim of th study is to examine the fracture mechanism and energy releases of adhesive connections under different temperatures and impact loads. Through experimental research, samples of composite materials were produced and adhesive connections were created according to the ASTM D5528 test standard. Afterwards, impact were applied under different temperatures and energy levels according to this standard. Crack propagation speed and fracture energy were examined according to the applied impacts. According to the obtained data, the behavior of the adhesive material and its performance under the influence of temperature were examined. The changes in material performance, especially at low temperatures and the effect of impact loading on fracture toughness were examined with experimental results. The literature was examined and theoetical studies and experimental studies were interpreted. The aim of this study is to contribute to design studies, material selection and support technical studies to increase the mechanical strength of adhesive joined composite connections under the influence of low temperature and impact.