Üniversite öğrencilerinin sahip oldukları duygusal zeka düzeyi ile 16 kişilik özelliği arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A Research on the relationship between personality characterics and the emotional intelligence level of university students
  1. Tez No: 93833
  2. Yazar: F. ELİF ERGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Duygusal zeka kavramının farklı ele alınışı çerçevesinde ortaya çıkan değişik görüşleri incelemek ve duygusal zekanın kişilik özelliklerimizin bir kısmından oluştuğu düşünülen zeka türü veya zekanın bir alt boyutu olup olmadığı konusunda bir bilgiye sahip olmak, bu amaca ulaşmak için de duygusal zeka ölçeğini Türkçe'ye kazandırmak çalışmanın amacım oluşturmuştur. Araştırmanın evrenini üniversite öğrencileri, çalışma evrenini ise Selçuk Üniversitesi öğrencileri oluşturmuştur. Küme- örnekleme- yohr ile- -secrrmiy 112 kız, 109- erkek ve 13 1 sözel, 90 sayısal toplam 221 öğrenci örnekleme dahil edilmiştir. Araştırma ile ilgili verileri toplamak amacıyla iki araç kullanılmıştır. Bunlardan ilki Özgüven (1995) 'in 16 Kişilik faktörü Esyanteri, ikincisi ise Hail -(1999) tarafmdarr geliştirilen ve araştırmacı tarafından Türkçe'ye uyarlanan Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği'dir. Verilerin çözümü- ve yorumlanmasında 4eullamlan bilgi toplama araçlarının özelliklerine uygun olarak X2 testi ve t sınaması yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği 'nin 5 alt boyutunun 4 boyutu ile 16 Kişilik Faktörü Envanteri 'nin ölçtüğü 16 kişilik özelliğinden 10 kişilik özelliği arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Duygusal zeka ile kişilik özellikleri arasında % 63 oranında bir benzerlik söz konusudur. Ayrıca duygusal zeka ve kişilik özelliklerinin cinsiyet ve bölüm değişkenine göre önemli ölçüde farklılaşmadığı ortaya konmuştur. Sonuç olarak duygusal zeka konusundaki kavramsal tartışmalar altında yapılan araştırmada^ duygusal zeka olarak tanımlanan niteliklerin büyük bir bölümünün kişilik özelliklerimiz olarak belirlenen niteliklerle benzerlik içinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The -main aim of this dissertation is to introduce -Emotional intelligence Scale to -the Turkish literaturein order to study various theories about EQ concept which are results of mainly different approaches to the concept and to clarify whether EQ is established by individual characteristics or it is a sub-dimension of intelligence. The universe of the investigation is university students at large, however specifically Selçuk University students are used in this study as the universe. This study uses a group of 1İ2 female and 109 male in total 221 students, of whom 131 students are majoring in social departments and while 90 of them are in quantitative departments, selected by heap exemplify method. Mainly two different tools are used to collect data of the study:“Factor inventory for 16 Personal Characteristics”by Özgüven (1995), and EQ Evaluation Scale, which is developed by Hall (1999) and adapted to Turkish by the researcher. In accord to the characteristics of data collection tools which are used to analyze and to interpret the data, X2 test and t-test are done. According to the results of the research, a meaningful relationship is found between 4 of 5 sub-dimensions of“EQ Evaluation Scale”and 10 of 16 characteristics ofFactor inventory for 16 Personal Characteristics." A 63 % similarity between EQ and personal characteristicsis highlighted. Moreover, it is argued that EQ and personal characteristics are not changed notably due to sex and department variable. In conclusion, the research which is done under the theoretical discussion about EQ, proved that most of the qualities which are named as EQ are equal or similar to the qualities which are named as personal characteristics.