Heykel sanatında rüya ve sürrealizmin etkisi ile mekânın ele alınışına dair bir inceleme
An examination of the handling of space in sculpture under the influence of dreams and surrealism
  1. Tez No: 938414
  2. Yazar: MELİS NALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖMER EMRE YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sürrealizm ikinci dünya savaşının öncesinde doğan bir sanat akımıdır. Bu dönemin insanlarına alternatif bir gerçeklik arayışının ilgi çekici gelmesi şaşırtıcı değildir. Dönemin baskıcı, kaotik ve belirsiz havası sanatçılarda farklı tepkilere yol açtı. Kendini bu durumun içinde bulan sanatçılar, rüya ve bilinçaltı temalarına yoğunlaşıp özgün ilhamlar aradılar. Sürrealistleri gerçek hayattan kaçmaya ve yeni bir gerçeklik oluşturmaya iten koşullar, geniş çevrelerce ilgi görmelerini sağladı. Psikanalistlerden etkilenen bu sanat akımı, insan, mekân ve nesne ilişkisi üzerine bilinçaltı unsurlarını, üretim süreçlerinin bir parçası haline getirdiler. Sergi mekânlarını eserlerle ilişki kuracak şekilde tasarlayarak, mekânı sanat deneyiminin bir parçası haline getiriyorlardı. Bu yaklaşımları enstalasyon sanatının doğuşuna yol açmıştır. Disiplinerarası deneysel uygulamalar yaparak edebiyat, resim, heykel ve mimaride sonraki akımlara ilham olmuşlardır. Bu araştırmada ele aldığım konu olan rüya, sürrealizm ve heykel sanatının mekân ile ilişkisi üzerinde durulacaktır. Sürrealizmin heykel sanatındaki etkileri ve mekân kavramını nasıl şekillendirdiği ile ilgili detaylı örnekler verilecektir.
Özet (Çeviri)
Surrealism is an art movement born in the middle of the Second World War. It is not surprising that the search for an alternative reality was interesting to the people of this period. The oppressive, chaotic and uncertain atmosphere of the period led to different reactions from artists. Artists who found themselves in this situation concentrated on the themes of dreams and the subconscious and looked for original inspiration. The conditions that pushed the surrealists to escape from rational life and create a new reality made them attract widespread attention. This art movement, influenced by psychoanalysts, made subconscious elements about the relationship between people, space and objects a part of their production processes. By designing exhibition spaces to establish a relationship with the works, they were making the space a part of the art experience. These approaches led to the birth of installation art. By making interdisciplinary experimental practices, they inspired later movements in literature, painting, sculpture and architecture. In this research, I will focus on the relationship between dream, surrealism and sculpture art and space. Detailed examples will be given about the effects of surrealism on sculpture and how it shapes the concept of space.