Otel olarak yeniden işlevlendirilen tarihi yapılarda iç mekan analizi
Interior space analysis of historical buildings reused as hotels
- Tez No: 938444
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Tarihi yapıların özgün işlevinin devamlılığı sağlanamadığı durumlarda yapının farklı bir işlevle yeniden işlevlendirilmesi, yapının korunarak yaşatılmasında en etkili ve en sık başvurulan yöntemlerden biridir. Bu çalışma kapsamında da otel olarak işlevlendirilmiş beş tarihi yapı ele alınmaktadır. Çalışmanın amacı, özgün işlevini yitirmiş tarihi yapıların otel olarak yeniden işlevlendirilmesi sürecinde yapılan mekânsal müdahaleleri belirlemek, bu müdahale ve değişikliklerin yapının özgün özelliklerine etkileri ve çağdaş restorasyon ilkelerine uygunluğunu analiz etmektir. Bu amaca bağlı olarak 5 aşamalı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde çalışmanın kuramsal çerçevesini oluşturan tarihi yapılarda koruma ve yeniden işlevlendirme ve otel yapılarına ilişkin literatür bilgilerine yer verilmektedir. İkinci bölümde çalışmanın yöntemi açıklanarak çalışma kapsamında ele alınan otel olarak yeniden işlevlendirilmiş beş tarihi yapı tanıtılmaktadır. Üçüncü bölümde yerinde tespit çalışmaları ve doküman analizlerinden (restitüsyon ve restorasyon proje ve raporları) elde edilen veriler temelinde çalışma örneklemini oluşturan beş tarihi yapının otel olarak işlevlendirilmesine yönelik restorasyonlardaki müdahale ve değişikliklere ilişkin veriler aktarılmaktadır. Dördüncü bölümde yapılan müdahale ve değişiklikler, yapının özgün özelliklerine etkileri ve çağdaş restorasyon ilkelerine uygunlukları bağlamında irdelenmektedir. Beşinci bölümde yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar, altıncı bölümde de tarihi yapının otel işlevine uygunluğunu değerlendirmede ve müdahalelerde dikkat edilmesi gereken hususlara yönelik önerilere yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
When the original function of a historical building can no longer be sustained, reusing the building with a different function is one of the most effective and frequently used methods for its preservation and continued existence. In this study, five historical buildings that have been reused as hotels are examined. The aim of the study is to identify the spatial interventions made during the process of reusing historical buildings as hotels, and to analyze the effects of these interventions and changes on the original features of the buildings, as well as their compliance with contemporary restoration principles. To achieve this aim, the study was carried out in five stages. In the first part, the theoretical framework is presented, including literature on the conservation and reuse of historical buildings and hotel architecture. The second part explains the methodology of the study and introduces the five historical buildings reused as hotels. In the third part, data obtained from on-site observations and document analysis (such as restitution and restoration projects and reports) are shared, revealing the interventions and changes made during the restoration process of the selected case studies. In the fourth part, these interventions and changes are examined in terms of their impact on the original characteristics of the buildings and their alignment with contemporary restoration principles. The fifth part presents the results of the study, while the sixth part includes suggestions regarding the aspects that should be considered when evaluating the suitability of a historical building for hotel reuse and planning the necessary interventions.