A novel curcumin-derivative activity against sodium arsenate toxicity in vitro in CCD-1064SK human fibroblast cell line
CCD-1064SK insan fibroblast hücre hattı'nda sodyum arsenat toksisitesine karşı yeni bir kurkumin türevi aktivitesi
  1. Tez No: 938471
  2. Yazar: AKSANA KAVALEUSKAYA
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. TUNÇ ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmada, yeni sentezlenen kurkumin ester bileşiğinin (CCD-1064Sk) in vitro insan fibroblast hücrelerinde arsenat toksisitesine karşı koruyucu etkileri araştırılmıştır. Bu kimyasal oksidatif stresi, mitokondri yıkımını ve hücre ölüm yollarının indüklenmesini tetikleyebilir. Mevcut araştırmada, 0-500 µM konsantrasyon aralığında sodyum arsenat ve 0-200 µg/mL kurkumin esteri varlığında fibroblastlar incelenmiştir. Floresan mikroskop kullanarak, hücre ölüm mekanizmasını anlamak için akridin turuncusu/etidyum bromür ve DAPI boyama tekniklerini uyguladık. Gerçek zamanlı PCR yöntemi ile apoptotik genlerin ve intrinsik apoptotik yolda rol oynayan housekeeping genlerin ifade düzeyleri araştırılmıştır. Sonuçlara göre, 50 µM konsantrasyondaki sodyum arsenatın 24 saatlik bir süre içerisinde insan fibroblast hücrelerinin %48,5'ini öldürdüğü belirlenmiştir. Hücre canlılığı, 48 saat boyunca 200 µg/mL konsantrasyonda kurkumin esterine maruz bırakılan hücrelerde %59 olarak belirlendi. Floresan mikroskobik sonuçları, türetilen maddenin hücreleri sodyum arsenatın neden olduğu toksisiteye karşı morfolojik olarak koruduğunu ortaya koydu. CASPASE-9 geninin, arsenata maruz bırakılan ve kurkumin esteri ile tedavi edilen grupta, arsenat grubunda aşağı düzenlendiğine kıyasla aşırı ifade edildiği bulundu. BAX geninin ifade düzeyi, arsenat maruziyetinden önce farklı kurkumin esteri konsantrasyonları ile tedavi edilen gruplarda önemli ölçüde azaldı. Sonuç olarak, yeni sentezlenen benzersiz bir molekül olan kurkumin türevi bileşiğin, arsenat toksisitesine karşı koruyucu bir etkiye sahip olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
The study investigated the protective effects of the newly synthesized curcumin ester compound against arsenate toxicity in vitro in human fibroblast cells (CCD-1064Sk). This chemical may trigger oxidative stress, the destruction of mitochondria, and the induction of cell death pathways. In the current research, fibroblasts in the presence of sodium arsenate in the concentration range of 0-500 µM and 0-200 µg/mL curcumin ester were examined. Using a fluorescent microscope, we applied acridine orange/ethidium bromide and DAPI staining techniques to understand the cell death mechanism. Expression levels of apoptotic genes and housekeeping genes playing roles in the intrinsic apoptotic pathway were investigated with the real-time PCR method. According to the results, it was determined that sodium arsenate at a concentration of 50 µM killed 48.5 percent of human fibroblast cells in a 24-hour period. Cell viability was determined to be 59% in cells exposed to a 200 µg/mL concentration of curcumin ester for 48 hours. Fluorescence microscopic results revealed morphologically that the derived substance protects cells against toxicity caused by sodium arsenate. It was found that CASPASE-9 gene was overexpressed in the group exposed to arsenate and treated with curcumin ester compared to the arsenate group, where it was downregulated. Expression level of BAX gene was significantly decreased in groups treated with different concentrations of curcumin ester prior arsenate exposure. In conclusion, curcumin derivative compound, a newly synthesized unique molecule, may have a protective effect against arsenate toxicity.