Gelenekse Isparta-Yalvaç Türk evlerinin ince yapı elemanlarının analizi
Analysis of fine structural elements of tradenekse Isparta-Yalvaç Turkish houses
- Tez No: 938472
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KÜRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Geleneksel Türk evleri, bulunduğu coğrafyanın kültürel kimliğini yansıtan sivil mimari örnekleridir. Bu mimari kültür, Türk insanının orta Asya'dan getirdiği ve yüzyıllar boyunca biriktirdiği kültürel birikimin sivil mimariye yansımasıdır. Ancak bu sivil mimari örneği olan geleneksel Türk evleri, gelişen teknoloji ve insan ihtiyaçlarının artması sebebiyle artık inşa edilmemektedir. Var olan geleneksel Türk evleri ise zamana yenik düşerek yok olmaktadır. Bu çalışmada, Isparta iline bağlı ve Türkiye'nin 26 (Cittaslow) sakin şehirlerinden biri olan Yalvaç ilçesindeki geleneksel Türk evlerinin ince yapı elemanlarının analizi ve envanter çalışması yapılarak bu evlerin yok olmadan literatüre kazandırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla geleneksel Türk evi özelliği taşıyan 23 adet ev seçilmiştir. Bu evlerin kat planları çizilmiş ve ince yapı elemanlarının ölçümleri yapılmış ve aritmetik ortalamaları alınarak, geleneksel Yalvaç evlerinin ince yapı elemanlarının ortalama ölçüleri tespit edilmiştir. Evlerin, envanter çalışması yapılarak araştırılan evler kayıt altına alınmıştır. Geleneksel Yalvaç evlerinin hızlı bir şekilde yıkılıp yok olduğu ve Yalvaç evlerinin, içerisinde oturmayan evlerde deformasyonun daha fazla olduğu belirlenmiştir. Yalvaç evlerinin 2 katlı ve dış sofalı plan tipinde yapıldıkları, geleneksel Türk evlerinin bütün karakteristik özelliklerini taşıdığı ayrıca araştırılan evlerin, ince yapı elemanlarının ölçülerinin grafikleri incelendiğinde birbirleriyle benzerlik taşıdıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional Turkish houses are examples of civil architecture that reflect the cultural identity of the geography where they are located. This architectural culture is the reflection of the cultural heritage that the Turkish people brought from Central Asia and accumulated over centuries on civil architecture. However, these examples of civil architecture, traditional Turkish houses, are no longer built due to developing technology and increasing human needs. existing traditional Turkish houses are losing ground to time and are disappearing. In this study, the analysis and inventory study of the fine structural elements of traditional Turkish houses in the Yalvaç district of Isparta province, one of the 26 (Cittaslow) quiet cities of Turkey, was carried out and it was aimed to bring these houses to the literature before they disappear. For this purpose, 23 houses with traditional Turkish house characteristics were selected. The floor plans of these houses were drawn and the measurements of the fine structural elements were made and the average measurements of the fine structural elements of traditional Yalvaç houses were determined by taking their arithmetic averages. The houses were recorded by carrying out an inventory study of the houses and the investigated houses. It was determined that traditional Yalvaç houses were rapidly demolished and destroyed and that the deformation of Yalvaç houses was greater in houses that were not inhabited. It has been determined that the Yalvaç houses are built in a two-storey plan with an external sofa, that they have all the characteristic features of traditional Turkish houses, and that when the graphs of the measurements of the fine structural elements of the investigated houses are examined, they are similar to each other.