Sol ventrikül destek cihazı implantasyonunda inflow kanül pozisyonunun önemi
- Tez No: 938494
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR YAĞDI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada, HeartMate 2 (HM2) ve HeartMate 3 (HM3) hastalarında inflow kanülü pozisyonunun, pompa trombozu, pompa parametreleri ve laboratuvar değerlerine olan etkilerini inceledik. Gereç ve Yöntem: 2012 yılı Ocak ayı ile 2023 yılı Aralık ayları arasında HM2 ve HM3 implantasyonu yapılan hastalar retrospektif olarak tarandı. Elektronik tıbbi kayıtlar manuel olarak taranarak, implantasyondan 1-2 ay ve 6-12 ay sonra, iki ayrı açı hesaplaması için, uygun akciğer röntgen filmine sahip olan hastalar belirlendi. Bulgular: Çalışma kohortu, 14 (%17.5) HM2 ve 66 (%82.5) HM3 hastasından oluşmaktadır. Kohortun medyan yaşı 57.6 yıl (interquartile range [IQR], 47.4-63.2) olup, ve çoğunluğu erkeklerden oluşmaktadır (n=73, %91.2). HM3 hastalarının vücut yüzey alanları (1.9 m², IQR:1.8-2.1 vs 1.8 m², IQR:1.6-2.0,p
Özet (Çeviri)
Objective: We analyzed the effects of inflow cannula position on pump thrombosis, pump parameters, and laboratory parameters in HeartMate 2 (HM2) and HeartMate 3 (HM3) patients. Materials and Methods: Patients who underwent HM2 and HM3 implantation between January 2012 and December 2023 were reviewed. Patients who had suitable chest X-rays for angle calculation both 1-2 months and 6-12 months post-implantation were identified. Results: The study cohort consisted of 14 (17.5%) HM2 and 66 (82.5%) HM3 patients. The median age of the cohort was 57.6 years (interquartile range [IQR], 47.4-63.2), with the majority being male (n=73,91.2%). The body surface area (1.9m²,IQR:1.8-2.1 vs 1.8m²,IQR:1.6-2.0,p