Kassandra Damgası Romanı'nda empati dilinin incelenmesi
Examining the language of empathy in the novel The Kassandra Stamp
  1. Tez No: 938547
  2. Yazar: AYLİN LAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
''Empati dili'' kavramı psikoloji ve dilbilim alanlarına konu edilmiş terimler arasındadır. Bu çalışma, disiplinler arası bir yaklaşımla empati üzerine yoğunlaştığı için alan açısından önemlidir. Eseri, empati dili açısından incelemenin nedeni daha önce Cengiz Aytmatov'un eserleri üzerine müstakil bir ''empati dili incelemesi'' yapılmamış olması ve psikolojinin imkânlarından yararlanarak yeni bir bakış açısıyla ele alma isteğidir. Bu araştırma doğrultusunda empati kavramı ve empatik ifadeler konusunda farkındalık oluşturulacaktır. Aynı zamanda inceleme, önemli roman yazarlarından biri olan Cengiz Aytmatov'un,“Kassandra Damgası”adlı romanının okuyucular tarafından daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Cengiz Aytmatov'un hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgi verildikten sonra yazarın“Kassandra Damgası”adlı romanının kurmaca dünyasındaki işlevi üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde empati kavramı, empati dili ve edebi eserlerde empati dilinin kullanımı hakkında genel bilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü çözümleme aşamasıdır. Cengiz Aytmatov'un“Kassandra Damgası”adlı romanından seçilen tümceler, çalışmanın dil çözümlemesi bölümünde empati dili açısından incelenmiştir. Empati dili açısından veri özelliği taşıyan tümceler, Tarhan'ın (2020) empati seviyesi ve empati basamağı tasnifinde yer alan aşamalara göre incelenmiştir. Tarhan'ın empati basamağı tasnifinde yer alan nötr olma, koşulsuz kabul, yer değiştirme, aktif dinleyici, davranışları açıklama, çözüm üretme ve rehberlik yapma olmak üzere altı aşamada gerçekleştiği belirtilen empati kavramı ''Allah'tan-insana empati ya da rahmet'' kavramı çerçevesinde Akın ve Turhan'ın (2022) kategorize ettikleri yeni bir basamak olarak pozitif ortam sağlama basamağı açısından ilk kez incelenmiştir. Kurmaca metinde ikili iletişim esnasında kullanılan dil ise Dökmen'in (2018) kişilere yönelik sınıflandırdığı yetişkin benlik düzeyi, ana-baba benlik düzeyi, çocuk benlik düzeyinin yanı sıra Akın ve Turhan'ın (2022) yeni bir benlik dili olarak lütuf yaklaşımı bağlamında sınıflandırdıkları ilahi benlik düzeyi bağlamında ilk kez değerlendirilmiştir. İnceleme esnasında yeni bir benlik düzeyi olarak tespit edilen embriyo benlik düzeyinin ise Dökmen ve Akın ile Turhan'ın kategorize ettikleri benlik düzeylerine ek olarak eklenebileceği düşünülmektedir. Değerlendirme ve sonuç aşamasında inceleme sonucunda, Aytmatov'un yazarlık özellikleri ve empati dilini“Kassandra Damgası”adlı romanınında nasıl işlediği ve sonuçların ne anlama geldiğine dair değerlendirmeler yapılarak bundan sonraki çalışmalara katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of ''empathy language'' is among the terms that have been used in the fields of psychology and linguistics. This study is important in terms of the field as it focuses on empathy with an interdisciplinary approach. The reason for examining the work in terms of the language of empathy is that there has not been an independent ''empathy language review'' on the works of Cengiz Aytmatov before and the desire to consider the work from a new perspective by taking advantage of the possibilities of psychology. In line with this research, awareness will be raised about the concept of empathy and empathic expressions. At the same time, the review will help readers to better understand the novel ''Kassandra Damgası'' by Cengiz Aytmatov, one of the important novelists. The study consist of three parts. In the first part, after giving information about the life, art and works of Cengiz Aytmatov, the function of the author in the fictional world of novel ''Kassandra Stamp'' is emphasized. In the second part of the research, general information about the concept of empathy, the language of empathy and the use of empathy language in literary works is given. The third part of the study is the analysis phase. The sentences selected from Cengiz Aytmatov's novel''Kassandra Stamp'' were examined in terms of empathy language in the language analysis section of the study. Sentences that have data characteristics in terms of empathy language were examined according to the stages in Tarhan's (2020) empathy level and empathy step classification. The concept of empathy, which is stated to occur in six stages in Tarhan's empathy step classification: neutrality, unconditional acceptance, displacement, active listener, explaining behaviors, producing solutions and providing guidance has been examined for the first time in terms of providing a positive environment as a new step categorized by Akın and Turhan (2022) within the framework of the concept of ''empathy or mercy from Allah to man''. The language used during bilateral communication in the fictional text was evaluated for the first time in the context of the adult self level, parents self levet, child self level classified by Dökmen (2018), as well as the divine self level categorized by Akın and Turhan (2022) in the context of the grace approach as a new self language. It is thought that the embryo self level, which was determined as a new self level during the examination, can be added in addition to the self levels categorized by Dökmen and Akın with Turhan. At the evaluation and conclusion stage, as a result of the examination, it was tried to contribute to the subsequent studies by making evaluations about Aytmatov's writing characteristics and how he processed the language of empathy in his novel ''Kassandra Stamp'' and what the results mean.