The fowles machine: Desire and deterritorialization in John Fowles's novels
Fowles makinesi: John Fowles'un romanlarında arzu ve yersizyurtsuzlaşma
  1. Tez No: 938551
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ATİLLA MAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tez çalışması İngiliz yazar John Fowles'un (1926-2005), Koleksiyoncu (1963), Büyücü (1965) ve Fransız Teğmenin Kadını (1969) adlı romanlarını Gilles Deleuze ve Félix Guattari'nin şizoanaliz yaklaşımı çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu yaklaşım, bilinçaltının arzunun bastırılmasıyla oluştuğu görüşünü reddeder. Deleuze ve Guattari'ye göre bilinçaltı, arzu tarafından harekete geçirilen ve makine gibi çalışan bağlantılar yoluyla oluşur. Arzu, bireysel ve toplumsal bilinçaltında gerçekleşen tüm değişim, dönüşüm ve üretimleri tetikleyen üretken bir enerjidir. Bu çalışma, Fowles'un bahsi geçen romanlarında özgür bırakılan arzunun karakterlerin bilinçaltını nasıl şekillendirdiğini göstermektedir. Çalışmanın birinci bölümünde, psikanaliz kuramı, şizoanaliz yaklaşımına temel oluşturduğu gerekçesiyle ayrıntılı olarak incelenmektedir. İkinci bölüm, Deleuze ve Guattari'nin bilinçaltı süreçlerini nasıl yeniden yorumladığına odaklanır. Şizoanaliz yaklaşımı, arzuyu baskılayan kurumları, dışlanması gereken mekanizmalar olarak görür. Köksap şeklinde birbirine bağlı olan arzu makineleri bireyi ve toplumu otoriter kodlardan kurtararak onları yersizyurtsuzlaşmış benliklere dönüştürür. Arzunun yersizyurtsuzlaşması, bireyi normlardan, ideolojilerden, sosyal ya da politik kısıtlamalardan kurtararak onların şizofren öznelere dönüşmesine zemin hazırlar. Çalışmanın son bölümü, Fowles'un Koleksiyoncu, Büyücü ve Fransız Teğmenin Kadını adlı romanlarının incelenmesine ayrılmıştır. Bu romanların seçilmesinin sebebi, Fowles'un geleneksel edebiyat akımlarını takip etmeyen yersizyurtsuzlaşmış anlatı tarzı ve bilinçaltlarında arzuyu özgürleştirmeyi başarmış son derece bireysel karakterleridir. Bu tez çalışmasında, Fowles'un seçili romanlarındaki karakterlerin aile, cinsiyet rolleri, ekonomik dinamikler, sınıf toplumu ve ulus kimliği gibi baskı mekanizmalarından sıyrılarak kendilerine özgün kimlikler inşa etme süreçleri, Deleuze ve Guattari tarafından ortaya atılan arzu, köksap, organsız beden, yersizyurtsuzlaşma ve şizofreni kavramlarına referans verilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate John Fowles's (1926-2005) novels entitled The Collector (1963), The Magus (1965) and The French Lieutenant's Woman (1969) from the perspective of schizoanalysis put forward by Gilles Deleuze ve Félix Guattari. The schizoanalytic interpretative framework rejects the psychoanalytic notion that the unconscious is formed through the repression of desire. According to Deleuze and Guattari, the unconscious is formed through the machinic connections which are activated by the flow of desire. Desire is a positive and a productive energy that initiates changes, transformations and productions taking place in the personal and the collective unconscious. This study indicates how liberated desire shapes the unconscious of the characters portrayed by Fowles in his aforementioned novels. In the first chapter, psychoanalysis is examined in detail, given that it forms the basis of schizoanalysis.The second chapter focuses on how Deleuze and Guattari reinterpret the unconscious. The schizoanalytic framework views the institutions that repress desire as mechanisms that need to be discarded. Desiring-machines, connected to each other through rhizomatic patterns, have the potential to detach individuals and societies from authoritarian codes, transforming them into deterritorialized beings. Deterritorialization of desire leads individuals to become schizophrenic subjects by liberating them from the constraints of norms, ideologies and social or political barriers.The last chapter is devoted to the analysis of Fowles's novels entitled The Collector, The Magus and The French Lieutenant's Woman. These novels are selected for analysis due to Fowles's deterritorialized narrative style, which rejects conventional literary approaches, and his highly individualistic characters, who succeed in liberating desire within their unconscious. In this study, the identity construction processes of Fowles's characters, who manage to disengage from authoritarian mechanisms, such as family, gender-based assumptions, financial dynamics, class structures and national identity, are discussed with reference to the DeleuzoGuattarian concepts, such as desire, the rhizome, the body without organs, deterritorialization and schizophrenia.