Kimya eğitiminde eğitsel kaçış odası kullanılan çalışmaların incelenmesi: Bir meta-sentez çalışması
Investigation of studies using educational escape rooms in chemistry education: A meta-synthesis study
- Tez No: 938571
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ŞENDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Eğitim süreçleri sürekli dönüşüm geçirmektedir. Günümüzde, öğrencilerin öğrenme süreçlerine aktif katılımını artıran yenilikçi yaklaşımlar ön plana çıkmaktadır. Eğitsel oyun teknikleri içinde ele alınan yenilikçi yaklaşımlardan olan eğitsel kaçış odaları, öğrencilerin aktif katılım sağlayarak motivasyonunu artırmakta, bununla birlikte iş birlikli çalışmaya ve problem çözme becerisine katkıda bulunmaktadır. Yürütülen bu tez kapsamında kimya eğitimi alanında kullanılan eğitsel kaçış odaları meta-sentez yöntemi ile incelenmiştir. Bu tezde, kimya eğitimi alanında kullanılan eğitsel kaçış odalarına odaklanan makalelerin yılları, ülkeleri, amaçları, örneklem grupları, örneklem büyüklükleri, uygulama süreleri, bulmaca sayıları, bulmaca türleri ve sonuçları gibi alt problemler açısından dağılımı analiz edilmiştir. Meta-sentez yöntemi kapsamında SCOPUS, ERIC ve Web of Science gibi veri tabanlarında yapılan alan yazını sonucunda 2018-2025 yılları arasında yayınlanmış toplam 60 makale detaylı biçimde incelenmiştir. Makalelerde en çok tercih edilen örneklem grubunun (f=28) yükseköğretim olduğu ve aralarında niceliksel olarak çok fark olmasa da çoğunlukla (f=29) fiziksel bulmacaların kullanıldığı belirlenmiştir. En sık ele alınan kimya alt dalının (f=16) genel kimya olduğu ve veri toplama aracı olarak çoğunlukla (f=22) anketin kullanıldığı belirlenmiştir. Meta-senteze dahil edilen makalelerin sonuçları, eğitsel kaçış odalarının kimya eğitiminde etkili bir öğrenme yöntemi olarak giderek yaygınlaştığını göstermektedir. Öğrencilerin motivasyonunu artıran bu yöntem, aynı zamanda öğrenme sürecinin daha etkileşimli ve eğlenceli hale getirmektedir. Dolayısıyla, eğitsel kaçış odalarının daha sistematik ve disiplinler arası çalışmalarla desteklenerek kimya eğitimi alanında yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Educational processes are undergoing continuous transformation. Nowadays, innovative approaches that enhance students' active participation in learning processes are gaining prominence. Among these innovative approaches categorized under educational game techniques, educational escape rooms have been shown to increase student motivation through active engagement, while also contributing to collaborative work and problem-solving skills. Within the scope of this thesis, educational escape rooms used in the field of chemistry education have been examined through the method of meta-synthesis. This thesis analyzes the distribution of articles focusing on educational escape rooms in chemistry education in terms of sub-problems such as publication years, countries, objectives, sample groups, sample sizes, implementation durations, number and types of puzzles, and study outcomes. As part of the meta-synthesis method, a comprehensive literature review was conducted using databases such as SCOPUS, ERIC, and Web of Science, resulting in a detailed analysis of 60 articles published between 2018 and 2025. The findings indicate that the most frequently preferred sample group was higher education (f=28), and although there was no significant quantitative difference, physical puzzles were most commonly used (f=29). General chemistry (f=16) was identified as the most frequently addressed sub-discipline, and questionnaires (f=22) were the most commonly employed data collection tools. The results of the articles included in the meta-synthesis demonstrate that educational escape rooms are increasingly being recognized as an effective learning method in chemistry education. This method not only enhances student motivation but also makes the learning process more interactive and enjoyable. Therefore, it is recommended that educational escape rooms be further supported through systematic and interdisciplinary studies to promote their wider implementation in the field of chemistry education.