İnsan kaynakları yönetiminde yetkinlik bazlı performans değerlendirme ve endüstriyel imalat sektöründe bir uygulama
Competency based performance evaluation in human resources management and an application in industrial manufacturing sector
- Tez No: 938570
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SÜRAL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hızlı teknolojik gelişmelerin yaşandığı, eskiden son derece uzak olduğu düşünülen mesafelerin giderek yakınlaştığı, sınırların kalktığı ve rekabetin her geçen gün daha yoğun yaşandığı günümüzde, örgütlerin sürdürülebilirliği için insan gücünün daha verimli kullanılması gerekliliği kaçınılmazdır. Bu çerçevede değerlendirildiğinde insan gücünün verimliliğinin artırılabilmesi için performans değerlendirme sisteminin örgütlerdeki kullanımının yaygınlaştığı görülmektedir. Günümüzde kurumsallaşmış ve sürdürülebilir bir sistem yaklaşımını benimsemiş hemen her örgütte kullanılan performans değerlendirme çalışanların gelişimlerinden motivasyonlarına, ücretlendirme sistemlerinden ödüllendirmeye kadar birçok konuda İnsan Kaynakları Yönetim işlevlerine destek olan bir mekanizma olarak uygulanmaktadır. Bu çalışma 3 ana bölüm olarak tasarlanarak hazırlanmıştır. İlk bölümde İnsan Kaynakları Yönetimi işlevleri genel bir çerçevede değerlendirilmiştir. İkinci bölümde İnsan Kaynakları Yönetiminin bir işlevi olarak Yetkinlik Bazlı Performans Değerlendirme Sistemi ve uygulamaları gelişen günümüz şartları çerçevesinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise örnek bir uygulama olarak endüstriyel üretim sektöründe yer alan bir firmada yetkinlik bazlı performans sistemi yapılandırılarak sonuçları raporlanmıştır. Elde edilen veriler ışığında örgütün insan kaynağına yönelik genel bir değerlendirme yapılarak yönetim mekanizmasında karar alıcıların gelecek projeksiyonlarına ışık tutacak uygulamalar konusunda ilerlemelerine katkı sağlamak hedeflenmiştir. Uygulamanın örgütün içinde bulunduğu sektör, çalışan yapısı, örgüt kültürü ve örgüt içi beklentilerine uygun olarak tasarlanmasına özen gösterilmiş ve bu nedenle çalışma için karma bir yöntem benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where rapid technological developments are experienced, distances that were thought to be extremely distant in the past are getting closer, borders are lifted and competition is becoming more intense day by day, it is inevitable that manpower should be used more efficiently for the sustainability of organizations. When evaluated within this framework, it is seen that the use of performance evaluation system in organizations has become widespread in order to increase the productivity of manpower. Today, the concept of performance evaluation, which is used in almost every organization that has adopted an institutionalized and sustainable system approach, is applied as a mechanism that supports Human Resources Management functions in many subjects from the development of the employees to their motivation, from their remuneration systems to their rewarding. This study has been designed and prepared in 3 main sections. In the first part, Human Resources Management functions were evaluated in a general framework. In the second part, the concept of Competency Based Performance Evaluation System as a function of Human Resources Management and its applications are examined within the framework of today's developing conditions. In the third part, as an exemplary application, a competency-based performance system is structured in a company in the industrial production sector and the results are reported. In the light of the data obtained, a general photograph was taken of the human resources of the organization and thanks to this photograph, it was contributed to the progress of the decision makers in the implementations that will shed light on the future projections of the management mechanism. Care was taken to design the application in accordance with the sector, employee structure, organizational culture and internal expectations of the organization, and therefore, a mixed method was adopted for the study. With this study, a sensitive and careful study was carried out to obtain objective results in terms of creating a sustainable system.