Hieronymus Bosch'un Dünyevi Zevkler Bahçesi adlı yapıtının ikonografik yaklaşımla analizi
Analysis of Hieronymus Bosch's artwork Garden of Earthly Delights with an iconographic approach
  1. Tez No: 938581
  2. Yazar: ÇİÇEK NAZ AKÇOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU ÇELEBİ EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Hieronymus Bosch'un Dünyevi Zevkler Bahçesi adlı eserini ikonografik bir yaklaşımla analiz ederek, eserin sanatsal, tarihsel ve sembolik yönlerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Bosch'un özgün sanatsal dili ve eserinin, Erken Rönesans döneminin dini ve toplumsal yapılarıyla nasıl ilişkilendirildiği detaylandırılmıştır. Triptiğin her bir paneli (Cennet, Dünyevi Zevkler ve Cehennem) ve arka yüzü (Dünya) incelenerek, bu imgelerin ahlaki eleştiriler, dini semboller ve döneminin değer sistemleriyle bağlantısı analiz edilmiştir. Hayvan figürleri, grotesk imgeler ve insan tasvirleri, eserin sembolik anlatım gücünü güçlendiren unsurlar olarak değerlendirilmiştir. Bosch'un eserinin, yalnızca yaratıldığı dönemde değil, sonraki yüzyıllarda da nasıl geniş bir etki alanı oluşturduğu vurgulanmıştır. Pieter Bruegel, Rubens, Goya, Max Ernst, Dali ve Magritte gibi sanatçıların Bosch'tan ilham alarak geliştirdikleri özgün üsluplarına dikkat çekilmiştir. Bu bağlamda, Bosch'un Dünyevi Zevkler Bahçesi, insanlık tarihine ve sanata yaptığı eleştirel katkılarla, Rönesans'tan modern sanata uzanan bir köprü işlevi görmektedir. Bu tez, Bosch'un eşsiz ikonografik dilini çözümlemeyi, eserinin sanatsal değerini ortaya koymayı ve günümüz sanat anlayışına olan etkilerini anlamayı hedeflemektedir. Bosch'un sanatı, hayal gücünün sınırlarını zorlayan imgeleriyle bugün de insanları büyülemeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes Hieronymus Bosch's The Garden of Earthly Delights through an iconographic approach, thoroughly examining its artistic, historical, and symbolic aspects. The unique artistic language of Bosch and the relationship between his work and the religious and social structures of the Early Renaissance are explored in detail. Each panel of the triptych (Paradise, Earthly Delights, and Hell) and its reverse side (The World) are scrutinized to reveal connections between these images and the moral critiques, religious symbols, and value systems of the period. Animal figures, grotesque imagery, and human depictions are evaluated as elements that enhance the symbolic narrative power of the artwork. The thesis highlights the lasting influence of Bosch's masterpiece, not only during its own time but also in the centuries that followed. Artists such as Pieter Bruegel, Rubens, Goya, Max Ernst, Dali and Magritte are emphasized for drawing inspiration from Bosch's innovative style. In this context, The Garden of Earthly Delights serves as a bridge between the Renaissance and modern art, offering critical insights into humanity and artistic expression. This thesis aims to decode Bosch's unparalleled iconographic language, highlight the artistic significance of his work, and understand its impact on contemporary art. Bosch's art continues to mesmerize audiences with its imaginative and boundary-pushing imagery, leaving a profound legacy in the history of art.