Orhan Kemal'in Uyku adlı hikâyesinin B2 seviyesine uyarlanması
The adaptation of Orhan Kemal's short story entitled Uyku to B2 level
  1. Tez No: 938589
  2. Yazar: DAVUT ATAKAN TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yabancılara Türkçe öğretimi kapsamında pek çok materyal geliştirilmektedir. Geliştirilen materyaller Türk dili ve kültürünün tanıtımında önemli görevler üstlenmektedir. Hikâyeler de bu kapsamda geliştirilen materyaller arasındadır. Türk dili, kültürünü ve yaşayışı bakımından değerlendirildiğinde hikâyeler, edebiyat sosyolojisi bağlamında da pek çok ögeyi bünyesinde barındırır. Topluma ait sosyolojik ögeler barındıran bu materyaller, Türkçe öğrenimini yabancılar için daha da kolaylaştırmaktadır. Çalışmanın amacı hikâye türünün fonksiyonundan yararlanarak Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin okuma alışkanlıklarının geliştirilmesinde yardımcı olacak B2 seviyesinde kaynak oluşturmaktır. Varılmak istenen hedeflerden okuma metinlerinin oluşturulması için Orhan Kemal'in Uyku adlı hikâyesi B2 seviyesine uygun şekilde uyarlanacaktır. Doküman incelemesi yöntemiyle hazırlanan çalışmanın uygun hâle getirilmesi için Diller İçin Avrupa Ortak Başvuru Metni ve Türkçenin Yabancı Dil Olarak Öğretimi Programı dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
A wide range of materials are being developed within the scope of teaching Turkish as a foreign language. These materials play an important role in promoting Turkish language and culture stories are among the materials developed in this context. When evaluated in terms of Turkish language, culture and lifestyle, stories contain many elements within the context of the sociology of literature. These materials, which contain sociological elements of the society, facilitate an easier learning process for learners of Turkish as a foreign language. The aim of this study is to create a B2 level resource that will help improve the reading habits of learners of Turkish as a foreign language by utilizing the function of the story genre. In order to create reading texts based on the objectives, Orhan Kemal's short story, named“Uyku”, has been adapted to B2 level appropriately. Document analysis has been used as a research method, and the short story has been adapted within the Common European Framework of Reference for Languages.