Okul öncesinde veli öğretmen görüşme deneyimlerinin incelenmesi
A study on parent-teacher interaction experiences in preschool education
  1. Tez No: 938604
  2. Yazar: ASUMAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SANEM BÜLBÜL HÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın temel amacı okul öncesi veli ve öğretmenlerin veli-öğretmen görüşmelerine ilişkin deneyimlerini incelemektir. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni ile desenlenmiştir. Araştırmanın katılımcıları İstanbul'un Kadıköy ilçesindeki MEB'e 8 devlet anasınıfı, 3 devlet bağımsız anaokulu, 6 özel anaokulu ve 3 özel anasınıfı olmak üzere toplam 20 farklı okul öncesi eğitim kurumunda görevli 20 okul öncesi öğretmeninden ve 5 bağımsız devlet anaokulu, 7 devlet anasınıfı, 1 özel bağımsız anaokulu ve 3 özel anasınıfı olmak üzere 16 farklı okul öncesi eğitim kurumu velisi olan toplam 20 veliden oluşmaktadır. Araştırma katılımcıları ölçüt örnekleme yöntemine göre maksimum çeşitlilik gözetilerek belirlenmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından öğretmen ve veliler için ayrı ayrı olmak üzere geliştirilen 7 açık uçlu soru ve bu sorularla ilişkili alt sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, betimsel ve içerik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Analizler sonucunda sıklık, zaman planlaması, hazırlık, görüşme şekli, yüz yüze görüşülmek istenen konu, ortalama görüşme süresi, ortalama görüşme süresinin bağlı olduğu durum, velinin gündemi, öğretmenin gündemi, verimlilik, iş birliği, yazılı doküman, görüşme talep etmesi, görüşme talep etmemesi, gergin görüşme, rahat görüşme ve zor görüşme gibi 17 kategori ve her bir kategorinin altında yer almak üzere 100 farklı kod ve alt kodlar çıkartılarak yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre veli öğretmen görüşmeleri öncesinde öğretmenlerin toplantılara hazırlıklı geldiği diğer yandan velilerin herhangi bir hazırlık yapmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Veli öğretmen görüşmelerinin şekli konusunda hem veliler hem de öğretmenler planlı görüşmelerin çoğunlukla yüz yüze yapıldığını belirtirken özel okullarda çevrimiçi planlı görüşmelerin devlet okullarına göre daha fazla yapıldığı bulgusuna ulaşılmıştır. Diğer yandan veliler tarafından akran zorbalığı diğer gündemlere göre daha sıklıkla gündem edilirken öğretmenler velilerden farklı olarak çocuğun gelişimini daha sıklıkla gündem maddesi yapmaktadır. Veli-öğretmen görüşmelerinde görüşmenin planlı olup olmadığından ya da nasıl yapıldığından ziyade içeriğinin görüşmelerdeki duygu ve düşünceleri belirlediği bulgusuna ulaşılmıştır. Bu çalışmada okul öncesi veli ve öğretmenlerin iş birliğine açık olduğu, diğer yandan, dokümana dayalı, sistematik, planlı, ön hazırlıklı veli öğretmen görüşmelerinin daha az sıklıkla yapıldığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the experiences of parents and teachers regarding parent-teacher interactions in preschool education. This study was designed using the phenomenological approach, one of the qualitative research methods. The participants consist of 20 preschool teachers working in 20 different preschool institutions in the Kadıköy district of Istanbul, including 8 public kindergarten classes under the Ministry of National Education (MEB), 3 independent public preschools, 6 private preschools, and 3 private kindergarten classes. Additionally, the study includes 20 parents from 16 different preschool institutions, comprising 5 independent public preschools, 7 public kindergarten classes, 1 private independent preschool, and 3 private kindergarten classes. Participants were selected using the criterion sampling method while ensuring maximum diversity. Data were collected through semi-structured interview forms developed by the researcher, consisting of seven open-ended questions and related sub-questions designed separately for teachers and parents. The data obtained were analyzed using descriptive and content analysis methods. As a result of the analyses, 17 categories were identified, including frequency, time planning, preparation, interaction format, topics preferred for face-to-face discussions, average duration, factors influencing interaction duration, parent agenda, teacher agenda, efficiency, collaboration, written documentation, requesting an interaction, not requesting an interaction, tense interactions, comfortable interactions, and challenging interactions. Within these categories, 100 different codes and subcodes were extracted and interpreted. The findings indicate that teachers tend to come prepared for interactions, whereas parents generally do not engage in any preparatory activities. Both parents and teachers stated that scheduled interactions are predominantly conducted face-to-face, while it was found that private schools hold online scheduled interactions more frequently than public schools. Additionally, parents were found to prioritize peer bullying as a discussion topic more frequently than other issues, whereas teachers primarily focus on children's development. The findings further suggest that, rather than the format or scheduling of parent-teacher interactions, the content of these interactions plays a more significant role in shaping the emotions and thoughts expressed during discussions. The study also reveals that while preschool parents and teachers are open to collaboration, systematic, document-based, structured, and pre-planned interactions are conducted less frequently.