Tıp fakültesi öğrencilerinin yenidoğan topuk kanı taramasına yönelik bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of medical students' knowledge, attitudes, and behaviors regarding newborn heel prick screening
- Tez No: 1010771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tıp fakültesi öğrencilerinin yenidoğan topuk kanı taramasına yönelik bilgi, tutum ve davranış/farkındalık düzeylerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı ve analitik özellikte, tek merkezli, kesitsel bir anket çalışması olarak yürütülmüştür. Araştırma, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde gerçekleştirilmiş çalışmaya 1. sınıftan 6. sınıfa kadar öğrenim gören ve katılmayı kabul eden 331 öğrenci dahil edilmiştir. Veriler, literatür doğrultusunda geliştirilen yapılandırılmış anket formu ile yüz yüze görüşme ve Google Form tabanlı çevrim içi anket aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS 22 paket programında analiz edilmiş ve tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Ki-kare testi, Mann–Whitney U testi, Kruskal–Wallis H testi ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 21,66±2,223 yıl olup %54,1'i kadın, %45,9'u erkektir. Öğrencilerin %95,2'si yenidoğan topuk kanı taramasını erken tanı için gerekli görmüş, %83,7'si tarama yapılmadığında önlenebilir ciddi sağlık sorunları gelişebileceğini, %88,5'i ise ailelere bilgi vermenin hekim sorumluluğunda olduğunu belirtmiştir. Buna karşın bilgi düzeyi bulguları, özellikle uygulama zamanı, uygulama yeri, tarama kapsamı ve süreç yönetimine ilişkin eksiklikler olduğunu göstermiştir. Davranış ve farkındalık boyutunda öğrencilerin %77,3'ü topuk kanı alımına tanıklık ettiğini, %67,7'si pratik bilgi aldığını belirtmiş ancak yalnızca %41,1'i bu konuya eğitimde yeterince yer verildiğini düşünmüştür. Sonuç olarak, öğrencilerin tutumları genel olarak olumlu bulunmuş; buna karşılık bilgi ve uygulamaya dönük yeterliliklerinin geliştirilmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a single-center, cross-sectional survey with descriptive and analytical characteristics to evaluate the knowledge, attitudes, and behavior/awareness levels of medical students regarding newborn heel prick screening. The study was carried out at Süleyman Demirel University Faculty of Medicine and included 331 students from the first to the sixth year who agreed to participate. Data were collected through face-to-face interviews and an online Google Forms-based questionnaire using a structured survey form developed in line with the literature. The data were analyzed using SPSS 22 software. In addition to descriptive statistics, the Chi-square test, Mann–Whitney U test, Kruskal–Wallis H test, and Spearman correlation analysis were used. The mean age of the participants was 21.66±2.223 years; 54.1% were female and 45.9% were male. Of the students, 95.2% considered newborn heel prick screening necessary for early diagnosis, 83.7% stated that preventable serious health problems could occur if screening was not performed, and 88.5% reported that informing families about this issue was the responsibility of physicians. However, the findings related to knowledge level revealed deficiencies particularly regarding the timing and place of application, the scope of screening, and process management. In terms of behavior and awareness, 77.3% of the students stated that they had witnessed heel prick blood sampling and 67.7% reported that they had received practical information; however, only 41.1% thought that this topic had been sufficiently covered during medical education. In conclusion, although the students' attitudes toward newborn heel prick screening were generally positive, their knowledge and application-oriented competencies need to be improved.