Yetişkinlerde öz-anlayış, aidiyet ve kişilerarası yetkinlik arasındaki ilişkiler
The relationships between self-compassion, belonging, and interpersonal competence in adults
- Tez No: 938628
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada yetişkinlerde öz-anlayış, aidiyet ve kişilerarası yetkinlik arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma kapsamında Türkiye'de yaşayan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan yaşları 19 ile 70 arasında değişen 309 (%66.3) kadın ve 157 (%33.7) erkek olmak üzere toplam 466 katılımcıdan çevrimiçi ortamda veri toplanmıştır. Grubun yaş ortalaması 27,58 olarak hesaplanmıştır. Ölçme araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Öz-Anlayış Ölçeği, Kişilerarası Yetkinlik Ölçeği, Aidiyet Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t testi, korelasyon analizi ve değişkenler arasındaki aracılık ilişkisini ortaya çıkarmak amacıyla SPSS PROCESS makrosunda bootstrapping analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; kadınların öz-anlayış düzeyinin erkeklere göre anlamlı biçimde daha yüksek olduğu, kişilerarası yetkinlik ve aidiyet düzeyi açısından ise cinsiyete göre anlamlı bir farklılaşmanın olmadığı saptanmıştır. Gelir düzeyine göre yapılan analiz sonucunda; gelir düzeyi yüksek olan katılımcıların gelir düzeyi düşük olan katılımcılara göre öz-anlayış düzeylerinin daha yüksek olduğu; aidiyet düzeyinin gelir düzeyi yüksek olan katılımcıların orta ve düşük katılımcılara göre daha yüksek olduğu; kişilerarası yetkinlik düzeyinde ise gelir düzeyine göre anlamlı farklılaşma olmadığı sonucu elde edilmiştir. Medeni durum açısından ise evli katılımcıların öz-anlayış düzeyinin bekar katılımcılara göre daha yüksek olduğu, kişilerarası yetkinlik ve aidiyet düzeylerinde ise anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Kişilerarası yetkinliğin öz-anlayışı ve aidiyeti pozitif yönde anlamlı bir şekilde yordadığı görülmüştür. Son olarak, kişilerarası yetkinlik ve aidiyet arasındaki ilişkide öz-anlayışın aracılık rolü tespit edilmiştir. Tüm bu sonuçlar öz-anlayışın kişilerarası yetkinlik ve aidiyet arasında önemli bir kavram olduğunu göstermiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmış ve gelecekte yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships between self-compassion, belonging, and interpersonal competence in adults. The research sample consists of 466 participants residing in Turkey who voluntarily participated in the study, including 309 women (66.3%) and 157 men (33.7%), with ages ranging from 19 to 70 years. Data were collected online using the Personal Information Form, Self-Compassion Scale, Interpersonal Competence Scale, and Belonging Scale. For data analysis, independent samples t-test and correlation analysis were conducted, and bootstrapping analysis within the SPSS PROCESS macro was employed to examine the mediating relationships among variables. The findings indicate that women exhibit significantly higher levels of self - compassion than men, while no significant gender differences are observed in interpersonal competence or belonging. Regarding income level, participants with higher incomes report significantly greater self-compassion than those with lower incomes. Additionally, individuals with higher incomes demonstrate a greater sense of belonging compared to those with medium and low incomes, whereas interpersonal competence does not significantly differ by income level. In terms of marital status, married participants show higher levels of self-compassion than single participants, while no significant differences are found in interpersonal competence or belonging. Furthermore, interpersonal competence is identified as a significant positive predictor of both self-compassion and belonging. Lastly, self-compassion is found to mediate the relationship between interpersonal competence and belonging. These findings highlight the crucial role of self-compassion in the interplay between interpersonal competence and belonging. The results are discussed in light of existing literature, and suggestions for future research are provided.