Üniversite öğrencilerinin yalnızlık ve sosyal beceri düzeylerinin öğrencilerin özlük nitelikleri açısından incelenmesi
The Examination of loneliness and social skills related to personal qualitication of college students
  1. Tez No: 93863
  2. Yazar: ERDAL HAMARTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinin cinsiyet, sınıf, bölüm, yetişmiş olduğu yer, barınma türü gibi bazı özlük niteliklerinin, sosyal beceri ve yalnızlık düzeyleri üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi Selçuk Üniversitesi ligi t im Fakültesine bağlı, Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi, Tarih Eğitimi, Coğrafya Eğilimi, Matematik Eğitimi, Biyoloji Eğitimi Bölümü, Resim -İş Eğitimi ve İngilizce Eğitimi Bölümü I. ve IV. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Örnekleme alınan toplam öğrenci sayısı 52.ı tür. Öğrencilerin sosyal beceri düzeyleri Sosyal Beceri Envanteri, yalnızlık düzeyleri ise UÇLA Yalnızlık Ölçeği ile ölçülmüştür. Bu iki ölçekten elde edilen puanların ortalamaları değişken sayısına göre varyans analizi ve t testi ile test edilmiştir. İki ölçek arasındaki ilişkinin tespitinde pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir; 1. Araştırma bulguları, sosyal beceri düzeyinin cinsiyete göre farklılaşmadığını, yalnızlık düzeyinin cinsiyete bağlı olarak faklılaştığını göstermiştir. Erkek öğrencilerin yalnızlık düzeylerinin kız öğrencilere göre önemli düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. 2. Bölüm değişkeninin öğrencilerin sosyal beceri düzeyleri üzerinde etkili olduğu, ancak yalnızlık düzeyleri üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. 3. Sınıf değişkeninin öğrencilerin sosyal beceri düzeyleri açısından önemli düzeyde bir farklılaşma göstermediği ancak yalnızlık düzeyleri sınıf değişkeni göre önemli düzeyde farklılaştığı gözlenmiştir. 4. sınıf öğrencilerinin yalnızlık düzeyleri, 1. sınıf öğrencilerinin yalnızlık düzeylerine göre önemli düzeyde yüksek bulunmuştur. 4. Yetiştiği yer değişkeni açısından öğrencilerin sosyal beceri ve yalnızlık düzeyleri açısından önemli düzeyde farklılaşmanın olmadığı sonucu bulunmuştur. 5. Barındığı yer değişkeni açısından öğrencilerin sosyal beceri düzeyleri üzerinde önemli derecede farklılaşmanın olduğu, yalnızlık düzeyleri açısından barındığı yer değişkenin önemli düzeyde etkili olmadığı gözlenmiştir. 6. Sosyal beceri ile yalnızlık düzeyi arasında ters yönlü bir ilişkinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the effects of the university students1 gender, classroom levels, departments, accommodation types on their social skills and their loneliness levels were examined. The study sample which consisted of junior and final year students was selected from the different departments - Turkish literature, history teaching, geography teaching, maths teaching, biology teaching, Arts teaching and English teaching departments in the Faculty of Education in Selçuk University. The subjects who participated in this study were 523. The instruments used in this study were Social Skills1 Inventory and the University of California Loneliness Scale (UCLA). The data collected from those scales were compared with each other by using the varians analysis and the t test. The significance of the relationship between the two scales were tested by using Pearson Correlation statistics technique. The study findings were: 1. Social skills were not differentiated in accordance with their gender. However, the level of loneliness was differentiated in relation to their gender. Therefore, the level of males' loneliness level was higher than female students' loneliness level. 2. The social skills were affected with being in different departments but not affected their level of loneliness level. 3. Difference between the students' classroom levels was found as effective on loneliness levels but not effective on their social skills. 4. Accommodation type was considerably effective on the students' social skills but not effective on loneliness levels as it is on social skills In general, the study findings indicate that there is adverse relationship between the students' social skills and their loneliness levels. II