Hermann Neuling'in Bagatelle adlı eserinin müzikal analizi, farklı yorumcular tarafından icrasının değerlendirilmesi
Musical analysis of Bagatelle composed by Hermann Neuling and critical evaluation of performances by various musicians
  1. Tez No: 938630
  2. Yazar: UMUT CAVİT SON
  3. Danışmanlar: PROF. ÜLVİYYE AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmada, Hermann Neuling'in Bagatelle adlı eseri, müzikal ve form açısından incelenmiş ayrıca farklı icracıların yorumları karşılaştırılarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Doğal kornonun yapısı gereği alt oktavlarda bulunan doğuşkan seslerin sınırlılığı valfli kornonun icat edilmesiyle ortadan kalkmış ve doğuşkanlar arasında kalan seslerin de kullanılabilmesini sağlamıştır. Valfli kornolarla beraber çalgıdaki değişim bestecilerinde kornoyu daha geniş bir ses aralığını içinde kullanmalarına sebep olmuş ve bas korno kavramı ortaya çıkmıştır. Kornonun pes seslerinin ön planda olduğu ve birçok orkestra sınavında belirleyici referans eser olarak istenen Bagatelle adlı eseri inceleyen bu araştırmanın, bu eseri çalmayı düşünen korno icracıları için bir kaynak olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research attempts at analyzing Hermann Neuling's“Bagatelle”in terms of musical and stylistic aspects with a comparison of interpretations of different performers.The limitation of the harmonics in the lower octaves due to the structure of the natural horn was eliminated with the invention of the valved horn, allowing the use of the sounds within the range of harmonics (overtones). With the introduction of valved horns, the change in the instrument has also allowed composers to use the horn within a wider range of sounds, leading to the emergence of the concept of bass horn. This study on Bagatelle, which is characterized with the low-pitched sounds of the horn and which is used as a reference work in many orchestra exams, is intended to be a resource for the horn players who wish to perform this piece.