Dışavurumculukta yapay zekanın etkileri: Resim sanatında yeni boyutlar
The effects of artificial intelligence in expressionism: New dimensions in the art of painting
  1. Tez No: 938633
  2. Yazar: BİRCAN ÜSTÜNDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dışavurumculuk, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve sanatçının duygularını ve fikirlerini doğrudan ve samimi bir şekilde ifade etmesine odaklanan bir sanat akımıdır. Bu akımda sanatçılar, geleneksel sanat formlarını ve tekniklerini reddederek yeni ve özgün sanat eserleri yaratmaya çalışmışlardır. Yapay zekâ (YZ), son yıllarda resim sanatı da dahil olmak üzere birçok farklı alanda devrim yaratmaktadır. YZ sistemleri, yeni sanat eserleri üretmek, mevcut sanat eserlerini analiz etmek ve sanatçıların yeni araçlar ve teknikler keşfetmelerine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Bu tez, dışavurumculuk akımında YZ' nin etkilerini ve resim sanatında açtığı yeni boyutları incelemektedir. Tez kapsamında aşağıdaki sorulara cevap aranacaktır: • YZ, dışavurumcu sanatçıların duygularını ve fikirlerini nasıl ifade etmesine yardımcı olabilir? • YZ, dışavurumcu sanat eserlerinin yaratılmasında nasıl kullanılabilir? • YZ, dışavurumculuk akımında hangi yeni estetik ve tekniklerin ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir? • YZ, dışavurumculuk akımının geleceğini nasıl etkileyebilir? Tez çalışmasında, YZ'nin dışavurumculuk akımındaki etkilerini analiz etmek için nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılacaktır. Nitel araştırma yöntemleri kapsamında, YZ ile çalışan sanatçıların röportajları ve sanat eserlerinin analizlerine yer verilecektir. Nicel araştırma yöntemleri kapsamında ise, YZ sanat eserlerinin ve geleneksel dışavurumcu sanat eserlerinin izleyici üzerindeki etkileri araştırmalar ve denemeler yoluyla karşılaştırılacaktır. Tez çalışmasının sonucunda, YZ'nin dışavurumculuk akımında önemli bir etkiye sahip olduğu ve resim sanatında yeni boyutlar açtığı ortaya konacaktır. YZ'nin, dışavurumcu sanatçıların duygularını ve fikirlerini daha özgün ve etkili bir şekilde ifade etmelerine yardımcı olabileceği, yeni estetik ve tekniklerin ortaya çıkmasına katkıda bulunabileceği ve dışavurumculuk akımının geleceğini şekillendirmede önemli bir rol oynayabileceği gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
Expressionism, an art movement that emerged in the early 20th century, focuses on artists expressing their emotions and ideas directly and sincerely. In this movement, artists have sought to create new and original works of art by rejecting traditional art forms and techniques. Artificial intelligence (AI) has been revolutionizing many different fields, including the art of painting, in recent years. AI systems are used to create new works of art, analyze existing works of art, and help artists discover new tools and techniques. This thesis examines the effects of AI on the Expressionist movement and the new dimensions it opens up in the art of painting. Within the scope of the thesis, the following questions will be answered: • How can AI help Expressionist artists express their emotions and ideas? • How can AI be used in the creation of Expressionist works of art? • What new aesthetics and techniques can AI contribute to the Expressionist movement? • How can AI affect the future of the Expressionist movement? In the thesis, qualitative and quantitative research methods will be used to analyze the effects of AI on the Expressionist movement. Within the scope of qualitative research methods, interviews with artists working with AI and analyses of works of art will be conducted. Within the scope of quantitative research methods, the effects of AI artworks and traditional Expressionist artworks on the audience will be compared through research and experiments. As a result of the thesis study, it will be revealed that AI has a significant impact on the Expressionist movement and opens up new dimensions in the art of painting. It will be shown that AI can help Expressionist artists express their emotions and ideas more originally and effectively, contribute to the emergence of new aesthetics and techniques, and play an important role in shaping the future of the Expressionist movement.