Ulus devlette siyaset-hukuk ilişkisi ve siyasetin hukuksallaşması
The relation between politics and law in the nation state and the judicialization of politics
  1. Tez No: 938637
  2. Yazar: İZAN MERİÇ TATLISU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALİYAR DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada siyasetin hukuk ile olan ilişkisi ve siyasetin hukuksallaşması süreci, ulus devlet üzerinde incelenmiştir. Siyasetin bir kavram olarak tanımı tanımlayıcılar arasında değişiklik gösterebildiğinden ve her siyasal sistem kendi değişik siyaset kavramsallaştırmasına sahip olabildiğinden, çalışma ulus devlet ile sınırlandırılmıştır. Çalışmada öncelikle kavramların tanımlanması, iletişim ve bir kavram olarak siyaset üzerine bir çözümleme yapılmış, sonrasında ulus devlette siyasetin kendinden önceki sistemlerden farklılığı ve siyasetinin nitelikleri gösterilmeye çalışılmıştır. Siyaset ile ilgili çözümlemelerin ardından siyasal mekanizmalar, hukuk ve yargının ulus devletteki fonksiyonu incelenmiş ve bu şekilde siyasal fonksiyon ile yargısal fonksiyon arasında kuramsal bir ayrımın olduğu, bununla beraber yargısal fonksiyonun siyaset üzerinde“tamamlayıcı”bir etkide bulunduğu çıkarımına ulaşılmıştır. Yargısal fonksiyon siyasetin ürettiği hukuk metinlerinin hukuk normları haline gelmesinde egemenin iradesini tespit ederek siyasal kuralı tamamlamaktadır. Bu analizin sonunda yargının siyasallaşması ve siyasetin yargısallaşması arasındaki farka değinildikten sonra siyasetin yargısallaşması ile yargısal fonksiyonun siyasetin ürettiği kurallar üzerindeki tamamlamanın da ötesinde değiştirici etkisi gösterilmiştir. Çalışma bu olgunun ortaya çıkabilme koşulları ve sonuçları üzerinde genel bir çözümlemeyle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between politics and law and the process of judicialization of politics in the nation state have been examined. Since the definition of politics as a concept can vary among descriptors and each political system can have its own different conceptualization of politics, the study has been limited to the nation state. Firstly, the meaning of concepts, communication and politics as a concept have been analyzed. After this analysis, differences of the characteristics of politics between the nation state and its predecessors have been shown. After the analyses related to politics; the functions of political mechanisms, law and judiciary in the nation state have been examined and, in this way, it has been concluded that there can be a theoretical distinction between the political function the judicial function, even though the judicial function has a“complementary”effect on politics. The judicial function supplements the rules that have been made by politics by providing the will of the sovereign while converting legal texts into legal norms. At the end of this analysis, after mentioning the difference between the politicization of the judiciary and the judicialization of politics, it has been shown that by judicialization of politics, the transformative effect of the judicial function on the rules produced by politics goes beyond what an effect could be called complementary. The study was concluded with a general analysis of the conditions and consequences of this phenomenon.