Hüseyin Nihal Atsız'ın Deli Kurt romanının değerler eğitimi açısından incelenmesi
Evaluation of Hüseyin Nihal Atsız's Deli Kurt novel in terms of values education
  1. Tez No: 938643
  2. Yazar: MURAT ONARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HİLMİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Hüseyin Nihal Atsız'ın“Deli Kurt”romanını değerler eğitimi açısından derinlemesine incelemektedir. Nihal Atsız, Türk edebiyatı ve düşünce tarihinde önemli bir figür olup, eserleriyle milliyetçi bir bakış açısı sunmuştur. Roman, Osmanlı'nın Fetret Devri'nden Varna Savaşı'na kadar olan dönemi ele alırken, Türk tarihinin ve kültürel değerlerinin genç nesillere aktarımında güçlü bir araç olarak değerlendirilmektedir. Çalışmanın amacı, eserdeki temel değerlerin analizi ve romanın genç nesillere milli bilinç kazandırma ile toplumsal dayanışmayı güçlendirme potansiyelini değerlendirmektir. Ayrıca,“Deli Kurt”romanının tarihsel ve kültürel değerler açısından sunduğu perspektifin bireysel ve toplumsal düzeyde nasıl işlenip aktarılabileceği sorgulanmıştır. Araştırma, nitel yöntemlerle gerçekleştirilmiş, metin analizi ile romanın tarihsel bağlamı, olay örgüsü, karakterleri ve değer aktarım süreçleri incelenmiştir. Eserin eğitsel katkıları, değerler eğitimi literatürü ile karşılaştırmalı analizler yapılarak ortaya konulmuştur. Hüseyin Nihal Atsız'ın hayatı, edebi kişiliği ve Türkçülük hareketindeki yeri kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Ailesi, eğitim ve meslek yaşamı detaylandırılırken,“Deli Kurt”romanı üzerinden eserinin yapısal özellikleri, temaları ve karakter analizi yapılmıştır. Roman, Türk tarihine ve kültürüne dair derin bir anlayış sunarak, adalet, dostluk, dürüstlük gibi temel değerleri somut örneklerle işler. Ayrıca, değerler eğitimi açısından da önemli bir potansiyele sahip olduğu, toplumsal hafıza ve bireysel kimlik gelişimine katkıda bulunduğu vurgulanmıştır.“Deli Kurt”, tarihsel olaylar ve karakterler aracılığıyla genç nesillere milli kimlik kazandırmayı hedeflerken, Türk kültürünün ahlaki ve sosyal değerlerini edebi bir üslupla aktararak, Türk tarihine ve edebiyatına önemli katkılar sunan bir eser olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines Hüseyin Nihal Atsız's novel“Deli Kurt”in depth from the point of view of values education. Nihal Atsız is an important figure in the history of Turkish literature and thought, and has presented a nationalist perspective with his works. While the novel deals with the period from the Fetret Period of the Ottoman Empire to the War of Varna, it is considered as a powerful tool in the transmission of Turkish history and cultural values to younger generations. The aim of the study is to analyze the basic values in the work and to evaluate the potential of the novel to strengthen social solidarity by raising national consciousness to young generations. In addition, it has been questioned how the perspective presented by the novel“Deli Kurt”in terms of historical and cultural values can be processed and transmitted on an individual and social level. The research was carried out using qualitative methods, and the historical context, plot, characters and value transfer processes of the novel were examined by text analysis. The educational contributions of the work were revealed by performing comparative analyses with the literature of values education. Hüseyin Nihal Atsız's life, literary personality and place in the Turkism movement have been studied extensively. While detailing his family, education and professional life, structural features, themes and character analysis of his work were carried out on the basis of the novel“Deli Kurt”. By offering a deep understanding of Turkish history and culture, Roman treats basic values such as justice, friendship, honesty with concrete examples. It was also emphasized that it has an important potential in terms of values education and contributes to the development of social memory and individual identity. While“Deli Kurt”aims to give national identity to young generations through historical events and characters, it has been evaluated as a work that offers important contributions to Turkish history and literature by conveying the moral and social values of Turkish culture in a literary style.