Hibrit ve geçişli yapıdaki karbon-cam kompozitlerin çekme ve eğme performanslarının incelenmesi
Investigation of tensile and bending performances of hybrid and transitional structure carbon-glass composites
- Tez No: 938715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS SALAMCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇAĞRI TÜZEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Havacılık ve otomotiv başta olmak üzere birçok sektörde kompozit malzemelerin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Takviye malzemesi olarak yaygın kullanımı olan karbon, cam, aramid, bazalt vb. fiberler katmanlar arası ve katma içi hibritleştirme yöntemleriyle malzemelerin sahip olduğu özgül dayanım, rijitlik, tokluk, termal genleşme, elektrik yalıtımı, korozyon direnci gibi mekanik, elektrik ve kimyasal anlamda farklı özellikler bir malzemede üstün performans sergileyecek şekilde birleştirilebilmektedir. Malzemelerde üretim yöntemlerinde görülen kısıtlar nedeniyle karmaşık geometriye sahip büyük ebatlı kompozit ürünlerin üretiminde fiber kumaşlar üzerinde kıvrılmalar ve kırışıklıklar görülebilmektedir. Çözüm olarak malzeme üretiminde fiber serimi sırasında kumaşlar kesilerek geçişli (eklemli) yapı oluşturulmaktadır ve kumaş büküm bölgelerinde kırışıklıkların oluşması önlenmektedir. Bu çalışmada hibritleştirme türüne ve geçişli-geçişsiz yapı türüne göre malzemenin çekme ve eğme kuvvetleri altında mekanik davranışlarının incelemesi amacıyla Vakum Destekli Reçine Transfer Yöntemiyle (VARTM) kompozit plakalar üretilmiştir. Sadece karbon, sadece cam, katmanlar arası hibrit karbon-cam ve katman içi hibrit karbon-cam plakalar geçişli ve geçişsiz yapıda üretilmiş ve plakalar kesilerek çekme ve eğme numuneleri elde edilmiştir. Sadece karbondan oluşan numuneler çekme ve eğme testlerinde en iyi performansı sergilemiştir. Hibrit numuneleri içinde ise katman içi hibrit numuneler daha iyi çekme ve eğme performansı sergilemiştir. Ayrıca geçişli yapılarda çekme ve eğme dayanımlarının hangi oranda düştüğü tespit edilmiş ve numune tipleri arasında düşüş oranlarında karşılaştırma yapılarak sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of composite materials is becoming widespread in many sectors, especially aerospace and automotive. Fibers such as carbon, glass aramid, basalt, etc., which are widely used as reinforcement materials, can be combined with different mechanical, electrical and chemical properties such as specific strength, stiffness, toughness, thermal expansion, electrical insulation, corrosion resistance in a material with superior performance by means of interlayer and intra-layer hybridization methods. Due to limitations in the production methods of materials, folds and wrinkles can be seen on fiber fabrics in the production of large-sized composite products with complex geometry. As a solution, the fabrics are cut during fiber laying in material production to form a transitional (articulated) structure and wrinkles are prevented in the fabric bending areas. In this study, composite plates were fabricated by Vacuum Assisted Resin Transfer Method (VARTM) in order to investigate the mechanical behavior of the material under tensile and bending forces according to the type of hybridization and the type of transition and non-transition structure. Carbon-only, glass-only, interlayer hybrid carbon-glass and interlayer hybrid carbon-glass plates were fabricated with and without transitions and the plates were cut to obtain tensile and flexural specimens. The specimens consisting only of carbon showed the best performance in tensile and flexural tests. Among the hybrid specimens, in-layer hybrid specimens exhibited better tensile and flexural performance. In addition, the rate at which the tensile and flexural strengths decreased in transitional structures was determined and the results were interpreted by comparing the decrease rates between the specimen types.