Farklı modülasyon türlerindeki dar bantlı telsiz sinyallerinin fiber optik kablo üzerinden uzun mesafelere iletimi
Transmission of narrowband radio signals with different modulation types over long distances over fiber optic cable
  1. Tez No: 938716
  2. Yazar: ŞEHRİYAR ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Fiber optik haberleşme sistemleri günümüzde iletişimin omurgasını oluşturmaktadır. Bu nedenle hemen her alanda yapılan haberleşme ihtiyacı bu omurga üzerinden geçmektedir. Geniş Banttaki sayısal sinyallerin fiber optik kablo üzerinden iletimi rahatlıkla yapılırken dar banttaki telsiz sinyallerinin fiber optik kablo üzerinden iletimi önemli bir araştırma konusudur. Sayısal telsiz sistemleri, farklı kullanıcı ihtiyaçları ve uygulama alanlarına göre geliştirilmiş, sınırlı frekans bant genişliklerini kullanarak ses ve veri iletimini gerçekleştiren sistemlerdir. Dünya genelinde özellikle acil durum servisleri, kamu güvenliği ve endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bu sinyallerin iletim mesafesi oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada, sınırlı iletim mesafesi fiber optik haberleşme hattı kullanılarak uzatılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla TETRA (π/4-DQPSK Modülasyonu), DMR (4FSK Modülasyonu) ve APCO25 (C4FM Modülasyonu) sayısal telsiz standartlarında, farklı mesafelerde RoF (fiber optik üzerinden RF sinyal iletimi) iletiminin, Kalite Faktörü (Quality Factor-QF) ve Bit Hata Oranı (Bit-error-rate- BER) açısından sistem performansı değerlendirilmektedir. Sistem Modeli, Optisystem 22 kullanılarak tasarlanmış ve simüle edilmiştir. Sonuç olarak 50 km'lik bir fiber hatta; referans çalışmalarla karşılaştırıldığında oldukça kaliteli bir şekilde telsiz haberleşmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fiber optic communication systems form the backbone of modern communication infrastructure. Consequently, communication needs across nearly all fields are routed through this backbone. While broadband digital signals are easily transmitted via fiber optic cables, the transmission of narrowband radio signals over fiber optic cables remains a critical research area. Digital radio systems are designed to meet diverse user requirements and application areas, enabling voice and data transmission using limited frequency bandwidths. These systems are widely used worldwide, particularly in emergency services, public safety, and industrial sectors. However, the transmission range of such signals is significantly limited. In this study, the restricted transmission range was extended using a fiber optic communication link. For this purpose, the system performance of RoF (RF signal transmission over fiber optic) transmission at different distances in TETRA (π/4-DQPSK Modulation), DMR(4FSK Modulation), and APCO25 (C4FM Modulation) digital radio standards is evaluated in terms of Quality Factor (QF) and Bit Error Rate (BER). The system model was designed and simulated using OptiSystem 22. As a result, high-quality radio communication was achieved compared to reference studies over a 50 km fiber optic link.