Mesleki ve teknik eğitimde uzaktan eğitimine yönelik otomasyon modülü hazırlanması
Preparation of an automation module for remote education in vocational and technical training
  1. Tez No: 938781
  2. Yazar: HÜSEYİN ÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. ERCAN NURCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Endüstri 4.0, fabrikaların dijital dönüşümü ve otomasyonunun yeni bir aşamasını temsil eder. Bu kavram, üretimde akıllı makinelerin, veri analizi ve yapay zekanın yaygın olarak kullanılmasını ifade eder. Otomasyon sistemleri, Endüstri 4.0'ın temel bir unsuru olarak kabul edilir. Çünkü fabrikaların verimliliğini artırmak ve üretim süreçlerini optimize etmek için otomasyon teknolojileri kullanılır. Otomasyon sistemleri eğitimi temel seviyede Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarında verilir. Kaliteli bir usta, teknisyen, tekniker veya mühendis için kaliteli eğitim önemlidir. COVID-19 salgını sonucunda uygulanan sokağa çıkma yasakları pek çok sektörü derinden etkilemiştir. Eğitim alanı da bu etkilenenler arasında yer almıştır. Uygulamalı eğitim veren mesleki ve teknik eğitim bu süreçte en çok etkilenen eğitim kurumlarından olmuştur. Bu dönemde uzaktan eğitim kaçınılmaz hale gelmiştir. Kaliteli bir eğitim için doğru uzaktan eğitim materyalleri hazırlanmalıdır. Uzaktan eğitimin giderek artan önemi ve mesleki ve teknik eğitimin uygulamalı eğitimden kaynaklanan özelliği sebebiyle hazırlanacak içerikler farklı olmalıdır. Bu çalışmada, uzaktan eğitimin uygulamalı eğitimde nasıl uygulanması gerekliliği üzerinde durulmuştur. Otomasyon modülüne ait bir uzaktan eğitim içeriği animasyon destekli olarak hazırlanmış ve sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 represents a new phase of digital transformation and automation of factories. This concept refers to the widespread use of smart machines, data analysis and artificial intelligence in production. Automation systems are considered a fundamental element of Industry 4.0. Because automation technologies are used to increase the efficiency of factories and optimize production processes. Automation systems training is provided at a basic level in Vocational and Technical Education institutions. Quality education is important for a quality master, technician, technician or engineer. The curfews imposed because of the COVID-19 pandemic have deeply affected many sectors. The field of education has also been among those affected. Vocational and technical education, which provides applied training, has been one of the most affected educational institutions in this process. During this period, distance education has become inevitable. The right distance education materials should be prepared for quality education. Due to the increasing importance of distance education and the characteristics of vocational and technical education originating from applied education, the contents to be prepared should be different. In this study, it is emphasized how distance education should be applied in applied education. A distance education content for the automation module was prepared with animation support and the results were examined.