Küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle opere edilen hastalarda preoperatif halp skorunun sağkalım ve nüks üzerine prediktif değeri
The predictive value of preoperative halp score for survival and recurrence in patients undergoing surgery for non-small cell lung cancer
- Tez No: 938835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA ÖRS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK), akciğer kanserlerinin büyük çoğunluğunu oluşturur. Son yıllarda, prognozun öngörülmesinde hematolojik ve immünolojik belirteçlerin rolü artmaktadır. Bu çalışmada, opere edilen KHDAK hastalarında preoperatif HALP (Hemoglobin, Albümin, Lenfosit, Trombosit) skorunun sağkalım ve nüks üzerine etkisi araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: 01.01.2018–01.10.2020 tarihleri arasında SBÜ İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi EAH'de opere edilen 301 KHDAK hastasının verileri retrospektif olarak incelenmiştir. HALP skoru, preoperatif hemogram ve biyokimya değerlerinden hesaplanmıştır. Genel sağkalım (OS) ve hastalıksız sağkalım (DFS) Kaplan-Meier yöntemiyle değerlendirilmiş, prognostik faktörler Cox regresyon analizi ile analiz edilmiştir. HALP skoru için eşik değeri ROC analiziyle belirlenmiştir. BULGULAR: Ortalama takip süresi 58,4±1,9 ay idi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Non-small cell lung cancer (NSCLC) constitutes the majority of all lung cancer cases. In recent years, the role of hematological and immunological markers in predicting prognosis has gained increasing importance. This study aimed to investigate the predictive value of the preoperative HALP (Hemoglobin, Albumin, Lymphocyte, Platelet) score on survival and recurrence in patients who underwent surgery for NSCLC. MATERIALS AND METHODS: In this retrospective study, data from 301 NSCLC patients who underwent surgery between 01.01.2018 and 01.10.2020 at SBÜ İzmir Dr. Suat Seren Chest Diseases and Surgery Training and Research Hospital were analyzed. The HALP score was calculated using preoperative hemogram and biochemistry parameters. Overall survival (OS) and disease-free survival (DFS) were assessed using the Kaplan-Meier method, and prognostic factors were analyzed via Cox regression. The optimal cutoff value for the HALP score was determined using ROC analysis. RESULTS: The mean follow-up period was 58.4±1.9 months.