Sivas ilinde yaşlı kanser hastalarının beş yıllık sağkalımı ve yaşadıkları ilçelerin sosyoekonomik gelişmişlik düzeyiyle ilişkisi
Five-year survival of elderly cancer patients in Sivas and its relationship with the socioeconomic development level of the districts they live in
  1. Tez No: 938840
  2. Yazar: SERKAN ÇELİKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE REYHAN UÇKU, DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, 2013-2017 yılları arasında Sivas ilinde kanser teşhisi almış yaşlı hastaların, yaşadıkları ilçelerin gelişmişlik düzeyi ile beş yıllık genel sağkalım arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapıldı. Retrospektif kohort bir çalışmadır. 01.01.2013- ile 31.12.2017 tarihleri arasında Sivas'ta yaşayan ve kanser tanısı alan 65 yaş ve üzeri 1958 kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Bağımlı değişken beş yıllık genel sağkalımdır. Yaşlı hastaların yaşadıkları ilçelerin sosyoekonomik gelişmişlik düzeyi araştırmanın temel bağımsız değişkenidir. Bu düzeyin belirlenmesinde T.C Sanayii ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan Sosyoekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları Raporu (SEGE-2017) kullanılmıştır. Diğer bağımsız değişkenler sosyo-demografik ve sağlık durumu özellikleridir. Tanımlayıcı analizler, Kaplan-Meier analizi, Log Rank testi ve Cox Regresyon analizi yapılmış olup, zarar oranları %95 güven aralıkları ile birlikte sunulmuştur. Hastaların %70.1'i erkektir, %33.9'u 65-69 yaş grubundadır. Yaş ortalaması 73.3±6.1 olup en büyük yaş 94'dur. Hastaların %12.9'u yeşil kartlıdır. İl merkezinde yaşayanların oranı %48.4, ilçe SEGE düzeyi en yüksek kategoride yaşayanların oranı %52.8, en düşük kategoride yaşayanların oranı %24.1'dir. Araştırma grubunda en çok görülen kanserler; prostat, kolorektal, mesane, mide ve akciğerdir. Hastaların beş yıllık sağkalım oranı %44.1'dir;beş yıllık ortalama sağkalım süresi '33.85±0.57' ay; ortanca süre '34.82±3.65' aydır. Çok değişkenli analiz sonrası, erkeklerde, 80 yaş ve üzerinde, metastazı olanlarda ve tedavi almayanlarda ölüm riski anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Gelişmişlik düzeyi en düşük olan kategoride yaşayanlarda ölüm riski en yüksek kategoride yaşayanlara göre anlamlı olarak daha düşük belirlenmiştir. Tüm yaş gruplarında olduğu gibi yaşlılarda da kanserlerin erken teşhis ve tedavi yöntemlerinin güçlendirilmesi, yaşlı bireylerin sağkalım oranlarını artırabilir. Sadece bölgesel değil, bireysel sosyoekonomik durumu da gözönünü alan sağlık politikalarıyla yaşlı bireyler için daha etkin ve erişilebilir bir sağlık hizmeti sunumuna odaklanılmalıdır. Bireysel ve bölgesel sosyoekonomik durumun yaşlı kanser hastalarında sağkalım üzerine etkisinin daha iyi anlaşılabilmesi için multidisipliner çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between the socioeconomic development levels of districts in Sivas province and the five-year overall survival of elderly patients diagnosed with cancer between 2013 and 2017. The study was conducted as a retrospective cohort study. A total of 1,958 individuals aged 65 and over, who resided in Sivas and were diagnosed with cancer between January 1, 2013, and December 31, 2017, were included in the research. The dependent variable was five-year overall survival. The primary independent variable was the socio-economic development level of the districts where the elderly patients resided. The Socioeconomic Development Ranking Research Report (SEGE-2017) prepared by the Turkish Ministry of Industry and Technology was used to determine these levels. Other independent variables included socio-demographic and health status characteristics. Descriptive analyses, Kaplan-Meier analysis, Log-Rank test, and Cox regression analysis were performed, with hazard ratios presented alongside 95% confidence intervals. Of the patients, 70.1% were male, and 33.9% were in the 65-69 age group. The mean age was 73.3±6.1, with a maximum age of 94. Among the patients, 12.9% were green card holders. While 48.4% resided in the provincial center, 52.8% lived in districts with the highest SEGE category, and 24.1% lived in districts with the lowest SEGE category. The most common cancers in the study group were prostate, colorectal, bladder, gastric, and lung cancers. The five-year survival rate of the patients was 44.1%; the five-year mean survival time was 33.85±0.57 months, and the median survival time was 34.82±3.65 months. After multivariate analysis, the mortality risk was found to be significantly higher among males, those aged 80 and over, those with metastasis, and those who did not receive treatment. The mortality risk was significantly lower for individuals living in the lowest socio-economic development category compared to those in the highest category. As with all age groups, strengthening early cancer detection and treatment methods for the elderly can enhance survival rates among elderly individuals. Health policies focusing on providing more effective and accessible healthcare services for elderly individuals should consider not only regional but also individual socio-economic conditions. Multidisciplinary studies are needed to better understand the impact of individual and regional socio-economic status on survival among elderly cancer patients.