1157-1858 tarihleri arasında Afganistan coğrafyasında yapılan İslâm hukuku çalışmaları ve hukuk anlayışı
Islamic legal studies and understanding of law in Afghanistan among the gurlus-mauris (M.1157-1858)
  1. Tez No: 938846
  2. Yazar: HABİBULLAH MURADİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Afganistan coğrafyasının Müslümanlar tarafından fethedilmesinden sonra bölge halkı İslam dinini kabul etmiş ve daha önceden var olan hukukun yerini İslam hukuku almıştır. İlim tahsili ve bölgedeki hukukî ihtiyaçları çözmek için Kûfe'ye ve Ebû Hanife'nin ilim halkasına giden Afgan öğrenciler, Ebû Hanife'nin görüşlerini ve Kûfe'de elde ettikleri fıkhî birikimleri Afganistan'a taşımıştır. Böylece Hanefî fıkhı Afganistan'da yayılmaya başlamıştır. Daha sonra bu fıkhî gelenek, her bölgenin kültür ve tecrübeleri ile zenginleşip o bölgenin şartlarına göre farklı şekillerde gelişmiş ve fakihlerin bulundukları coğrafyaya nispetle Belh ekolü ve Buhara ekolü gibi mezhep içi alt ekoller meydana gelmiştir. Afganistan topraklarında kurulan devletlerin Hanefî mezhebini esas almasıyla da Hanefîlik halk tabanında kabul görmüştür. Bu süre zarfında Afganistan'da fıkıh alanında önemli birçok fakih yetişmiştir. Özellikle“Daru'l-fıkıh”ismiyle anılan Belh şehrinin ilmî ve İslam kültürü açısından önemi büyüktür. Bu şehirde ilim merkezleri kurulmuş ve İslam fıkhı diğer beldelere buradan intikal etmiştir. Belh fukahası, Hanefî mezhebinin temel ilkelerine bağlı kalsalar da Belh'in kültürel ve coğrafi şartlarını dikkate alarak bazı hususlarda mezhebin hâkim görüşünden farklı görüşler ortaya koymuşlardır. Bölgede birçok farklı mezhep var olmuşsa da en yaygın olanı Hanefî mezhebi olmuş ve Belh fıkıh ekolü, Sünnî Hanefî çizgi üzere asırlarca devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
After Afghanistan was conquered by the Muslim Arabs, the reliğion of Islam was accepted in the region and the previous law was replaced by Islamic law. Students who went to Abu Hanifa's scientific circle to study in Kufa began to spread Abu Hanifa's views and the fiqh knowledge they had acquired in Kûfe in Afghanistan. Thus, the Iraqi Hanafi fiqh was transferred to Afghanistan. This fiqh tradition is enriched with the culture and problems of each region and develops in different ways according to the conditions of that region, and sub-schools such as“Belh school”or (meşâyih-u Belh) begin to form compared to the regions where the jurists are located. Since the states established in Afghanistan are based on Hanafism, Hanafism is also adopted by the people. Thus, important developments took place in the science of fiqh in Afghanistan and many fiqh scholars were trained, especially the city of Belh, which is known as“Daru'l-fiqh”, has a great scientific importance in Islamic culture. Science centers were established here, and Islamic fiqh was transferred to other cities from here. Although the scholars of Balkh adhered to the rules of the Hanafi sect, they expressed different views from the Hanafis on some issues, taking into account the cultural and geographical conditions of Belh. Although different sects found the opportunity to live in the region, the most common one was the Hanafi school, and the Balkh school of fiqh remained stable like the Sunni-Hanefî.