Gelenbevi mantığı
Gelenbevi logic
- Tez No: 938877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAVLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilgi edinme ve akıl yürütme süreçlerinin vazgeçilmez bir unsuru olarak görülen mantık kavramı, yanılgılı sonuçlardan uzaklaşarak doğru sonuçlara ulaşmayı hedeflemektedir. Bilim, sanat, matematik ve felsefe gibi konuların ortak bir noktasını oluşturan mantık konusu çok sayıda düşünür tarafından ele alınmış ve açıklanmaya çalışılmıştır. Diğer bir ifadeyle Türkçe' ye Arapça'dan geçmiş olan mantık kavramı oldukça geniş bir kapsama sahip olup pek çok alanda farklı bakış açısıyla tarih boyunca ele alınan bir konu olmuştur. Mantık konusunda çalışmalar yürüten önemli isimlerden biri de İsmail Gelenbevi Efendi'dir. İsmail Gelenbevi Efendi Osmanlı döneminde yaptığı çalışmalar vasıtasıyla ün kazanmış ve çeşitli disiplinlere sağladığı katkılarla dikkat çekmiş bir isimdir. Matematik, astronomi ve mantığın yanı sıra kelami ve adabi konulardaki çabalarıyla da öne çıkan Gelenbevi, mantık konusunu İslami ilimler perspektifinden inceleyerek bu kavrama yeni bir boyut kazandırmış ve mantığın anlaşılması güç noktalarına kılavuzluk etmiştir. Bu bağlamda ele alınan çalışmada İsmail Gelenbevi Efendi'nin mantık yaklaşımına yönelik derinlemesine bir perspektif sunulması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda yapılan ve hatta Gelenbevi İslam Efendi'yi konu edinen çalışmaların sayısındaki azlık da bu çalışmanın özgün önemini ortaya koymaktadır. Zira gerek Osmanlı döneminde gerekse de günümüzde yaptığı eserlerle öne çıkan İsmail Gelenbevi hakkındaki bilgiler oldukça kısıtlıdır.
Özet (Çeviri)
The concept of logic, which appears to be an indispensable element of the processes of acquiring knowledge and reasoning, aims to reach correct conclusions by moving away from erroneous conclusions. The subject of logic, which constitutes a common point of subject ssuch as science, art, mathematics and philosophy, has been addressed and tried to be explained by many thinkers. In other words, the concept of logic, which came to Turkish from Arabic, has a very wide scope and has been a subject that has been discussed from different perspectives in many fields throughout history. One of the important names who carry out studies on logic is İsmail Gelenbevi Efendi. İsmail Gelenbevi Efendi is a name that gained fame through his studies during the Ottoman period and attracted attention with his contributions to various disciplines. Gelenbevi, who became prominent with his efforts in theological and athic subjects as well as mathematics, astronomy and logic, added a new dimension to this concept by examining the subject of logic from the perspective of Islamic sciences and guided the difficult to understand points of logic. In this context, the study aims to present an in-depth perspective on İsmail Gelenbevi Efendi's approach to the concept of logic. The small number of studies conducted in this direction and even focusing on Gelenbevi İslam Efendi reveals the unique importance of this study. Because the information about İsmail Gelenbevi, who stands out with his Works both in the Ottoman period and today, is quite limited.