İzmir Katolik kiliselerinde kullanılan 'Gregoryen ezgilerin' inançsal kimlik perspektifinden analizi
An analysis of the 'Gregorian Chants' used in İzmir Catholic churches from the perspective of religious identity
  1. Tez No: 938878
  2. Yazar: EDA TOKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İzmir'deki Katolik kiliselerinin ritüellerinde kullanılan Gregoryen ezgiler, dinsel ritüellere derinlik kazandıran ve topluluğu ruhani bir atmosfere taşıyan önemli bir müzikal unsurdur. İzmir, farklı kültürlerin ve inançların buluşma noktası olarak, kilise ritüellerinde bu tarihi müziğin devamlılığını sağlamada özel bir yere sahiptir. Bu bağlamda, Gregoryen ezgilerin sadece dinsel bir müzik türü olmaktan öte, İzmir Katolik topluluğunun kültürel mirasında bir aidiyet ve ifade biçimidir. Bu tez, İzmir Katolik kiliselerindeki Gregoryen ezgilerin kültürel açıdan nasıl bir rol üstlendiğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, İzmir'deki Katolik kiliselerinde icra edilen Gregoryen ezgilerin ritüel bağlamdaki kültürel rolünü ve yerel Katolik topluluğun dini yaşantısına olan etkilerini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma kapsamında, Gregoryen ezgilerin tarihsel kökenleri, İzmir'deki kilise topluluklarının günlük ritüellerinde üstlendikleri işlevler ve bu ezgilerin toplulukların kültürel kimliğine nasıl katkı sunduğu ele alınmıştır. Elde edilen bulgular, Gregoryen ezgilerin yalnızca bir ibadet müziği türü olmanın ötesine geçerek, İzmir Katolik cemaatinin kültürel belleğinde bir aidiyet ve ifade biçimi olarak köklendiğini ortaya koymuştur. Bu tezde, İzmir'deki Katolik kiliselerin ritüellerinde yer alan Gregoryen ezgilerin kültürel rolü ve bu ezgilerin yerel Katolik topluluğun dinsel yaşantısındaki etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda, Gregoryen ezgilerin yalnızca dinsel bir müzik türü olmaktan öte, İzmir Katolik topluluğunun kültürel mirasında bir aidiyet ve ifade biçimi olarak nasıl kökleştiği tartışılmıştır. Ayrıca, bu ezgilerin geçmişten günümüze İzmir'deki Katolik cemaatin ruhani deneyimlerine nasıl anlam kattığı ve kültürel mirasın bir parçası olarak nasıl korunduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Gregorian chants performed during the rituals of Catholic churches in İzmir constitute a significant musical element that enriches religious ceremonies and immerses the congregation in a spiritual atmosphere. As a crossroads of diverse cultures and beliefs, İzmir holds a unique place in sustaining the continuity of this historical musical tradition within its liturgical practices. In this context, Gregorian chant is not merely a form of sacred music, but a means of cultural expression and a symbol of belonging within the cultural heritage of İzmir's Catholic community. This thesis aims to examine the cultural role that Gregorian chants have assumed in the Catholic churches of İzmir. This study aims to examine the cultural role of Gregorian chants performed in the Catholic churches of İzmir within a ritual context, as well as their impact on the religious life of the local Catholic community. The research explores the historical origins of Gregorian chant, the functions these chants have assumed in the daily rituals of İzmir's church communities, and how they have contributed to the formation of cultural identity. The findings reveal that Gregorian chant has transcended its role as a mere form of liturgical music, becoming a deeply rooted expression of belonging and identity within the cultural memory of the Catholic community in İzmir. This thesis investigates the cultural role of Gregorian chants in the rituals of Catholic churches in İzmir and their impact on the religious life of the local Catholic community. In this context, it is argued that Gregorian chant is not merely a form of sacred music, but has become deeply rooted as a means of expression and a symbol of belonging within the cultural heritage of İzmir's Catholic population. Furthermore, the study focuses on how these chants have given meaning to the spiritual experiences of the Catholic community from past to present and how they have been preserved as an integral part of cultural heritage.