Ergoterapide öğrenmenin psikososyal değerlendirmesi'nin türkçe uyarlamasının geçerlik ve güvenirliği
Validity and reliability of the turkish adaptation of occupational therapy psychosocial assessment of learning
- Tez No: 938932
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL HURİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma okulda öğrenmeyi etkileyen psikososyal becerileri yerine getirmekte zorlanan çocuklar için kullanılan İnsan Okupasyon Modeli çerçevesinde geliştirilmiş bir değerlendirme aracı olan Ergoterapide Öğrenmenin Psikososyal Değerlendirmesi'nin (EÖPD-TR'nin) Türkçe uyarlamasını yapmak ve ölçeğin geçerlik – güvenirlik analizlerini gerçekleştirmek amacıyla planlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği çeviri prosedürleri uygulanmış, uzman paneli sonucunda gerekli dil uyarlamaları yapılarak ölçeğin son hali oluşturulmuştur. Çalışmamızda, araştırma grubunu engelli kardeşe sahip olan çocuklar, kontrol grubunu ise engelli kardeşi olmayan çocuklar oluşturmuştur. İstatistiksel analizlerde maddelerin faktör yükleri, alt boyutların genel ölçekle ilişkisi ve madde-faktör birliktelikleri incelenmiştir. Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ve Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) sonuçlarına göre her maddenin farklı bir psikososyal beceriyi ölçtüğü belirlenmiş olup, ölçek madde sayısında herhangi bir değişiklik yapılmadan kullanılabileceği belirlenmiştir. Boyutların Cronbach alfa değerleri 0,90 ile 0,94 arasında değişkenlik göstermektedir. Ayrıca, araştırma ve kontrol gruplarına ait veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, engelli kardeşe sahip çocukların irade, alışkanlıklar/rutinler ve roller alanlarında daha fazla zorluk yaşadıklarını ortaya koymuştur. Ayrıca demografik değişkenlere göre yapılan istatiksel analiz sonucunda EÖPD total puanının kız öğrencilerde erkek öğrencilere kıyasla daha iyi sonuçlar gösterdiği belirlenmiştir. Diğer bir demografik değişken olan yaşa göre EÖPD total puanı hesaplandığında yaş arttıkça öğrencilerin daha iyi sonuçlar gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, EÖPD-TR'nin Türkçe uyarlamasının, okuldaki işlevsel becerilerde zorluk yaşayan çocuklar için geçerli ve güvenilir bir değerlendirme aracı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned to make the Turkish adaptation of the Occupational Therapy Psychosocial Assessment of Learning (OT-PAL), an assessment tool developed within the framework of the Model of Human Occupation for children who have difficulty performing psychosocial skills affecting learning at school, and to conduct validity and reliability analyses of the scale. The translation procedures recommended by the World Health Organization were applied, and after necessary linguistic adjustments were made based on expert panel feedback, the final version of the scale was created. In the study, the experimental group consisted of children with a disabled sibling, while the control group consisted of children without a disabled sibling. In the statistical analyses, the factor loadings of the items, the relationship of the sub-dimensions with the overall scale, and the item-factor associations were examined. According to the results of Confirmatory Factor Analysis (CFA) and Exploratory Factor Analysis (EFA), it was determined that each item measured a different psychosocial skill, and the scale could be used without any changes in the number of items. Cronbach alpha values ranged from 0.90 to 0.94. Additionally, the data from the experimental and control groups were statistically compared. The f indings revealed that children with a disabled sibling faced more difficulties in the areas of voliton, habits-routines, and roles. Additionally, the statistical analysis conducted based on demographic variables revealed that the total OT-PAL score was higher in female students compared to male students. Another demographic variable, age, was also analyzed, and it was determined that as age increased, students achieved better results. In conclusion, it was determined that the Turkish adaptation of the OT-PAL is a valid and reliable assessment tool for children experiencing difficulties in functional skills at school.