Bruininks-oseretsky motor yeterlik testi 2 kısa formunun Türkçe uyarlaması ve özgül öğrenme güçlüğü olan çocuklarda geçerlilik ve güvenilirliği
Validity, reliability and Turkish adaptation of bruininks-oseretsky test of motor proficiency second edition brief form in children with specific learning disability
- Tez No: 513496
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, çocukların motor yeterliliklerini değerlendiren Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik Testi 2 Kısa Formu'nun (BOT 2-KF) Türkçe 'ye uyarlanması, Özgül Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) tanılı çocuklarda geçerlilik ve güvenilirliğinin incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmaya 6-14 yaş arasında 137 ÖÖG'li ve herhangi bir tanı almamış (sağlıklı) 50 çocuk dâhil edildi. BOT2-KF'nun Türkçe 'ye çevirisi için Dünya Sağlık Örgütü'nün ölçeklerin farklı dillere çevrilmesi için belirlemiş olduğu prosedür takip edildi. BOT2-KF'nin Türkçe uyarlaması ÖÖG'li çocuklara bir hafta arayla, tek araştırmacı tarafından, tek oturumda ara verilmeksizin uygulandı. Ayrıca ÖÖG'li çocuklar arasından rastgele seçilen 25 çocuğa 3 hafta sonra BOT2-KF tekrar uygulandı. BOT2-KF'nin geçerliliği, yapı geçerliliği yöntemi ile; güvenilirliği ise, iç tutarlılık, test-tekrar test ve uygulayıcılar arası güvenilirlik yöntemleri kullanılarak incelendi. Cronbach's α katsayısı 0,78 olarak bulundu. BOT 2-KF'nun İnce Motor Doğruluk alt testi (ICC 0,57) ve El Becerisi Alt testi (ICC 0,74) orta derecede güvenilir, bu iki alt test dışında kalan diğer alt testler iyi derecede (ICC>0.8) güvenilir bulundu. Sonuç olarak, BOT 2-KF Türkçe versiyonu ÖÖG'li çocuklarda motor yeterliliği değerlendirebilecek geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was planned to examine the validity and reliability of the Turkish adaptation of Bruininks-Oseretsky Test of Motor Proficiency 2 - Short Form (BOT 2-BF) in children with specific learning disability (SLD). 137 children with SLD and 50 children without any medical diagnosis, aged between 6 - 14, were included in the study. The translation of BOT 2-BF into Turkish was conducted by following the procedure that the World Health Organization determined for translating assessments into different languages. The final adaptation of the Turkish version of the BOT 2-BF was applied by a single researcher in a single session without breaks to children with SLD twice with a seven days interval. In addition, BOT 2-BF was reapplied to 25 randomly selected children with SLD after 3 weeks. The validity of the Turkish version of BOT2-BF is determined by the construct validity method while its reliability was examined using internal consistency, test-retest, and inter-rater reliability methods. Test's Cronbach's α coefficient was found as 0.78. The BOT 2-BF Fine Motor Precision Subtest (ICC=0.57) and Manual Dexterity Subtest (ICC=0.74) were found to be moderately reliable, and the other subtests were found to be extremely reliable (ICC>0.8). In conclusion, the Turkish version of BOT 2-BF was found to be a valid and reliable measurement tool to evaluate motor proficiency in children with SLD.