Dijital enstalasyon sanatının mekana yansımaları
Reflections of digital installation art on spatial
- Tez No: 938940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİYE GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Tarihsel süreçleri içerisinde sanat ve mimari etkileşim içerisinde gelişim göstermişlerdir. Teknolojik gelişmelerin ivme kazanması ve fiziksel dünyadan alınan analog verilerin sayısala dönüştürülmesi ile yaşanan ve hızla yaygınlaşan dijitalleşme; sanatta ve mimaride yeni ifade olanakları ortaya koymaya başlamıştır. Dijital teknolojilerin sunduğu ağ bağlantısallık, etkileşimlilik ve sanallık gibi yeni olanaklar, katılımcı ile eser arasındaki ilişkiye etki eden“Dijital Enstalasyon Sanatı”gibi çağdaş sanat formlarını ortaya çıkarmıştır. Eser ve katılımcısının ilişkilenme ortamı olan mekan ile doğrudan ilişki içerisinde olan dijital enstalasyon sanatı, kendi içerisinde çeşitli deneyimsel sanat formları ve mekanları üretmektedir. Çalışmanın amacı; dijitalleşmenin sanat ve mimari üzerindeki etkilerini inceleyerek; dijital teknolojilerin sanat aracılığı ile mekandaki yenilikçi yaklaşımlarına ve enstalasyon kapsamında dikkat çekmektir. Bu amaç doğrultusunda çalışmada nitel veri toplama teknikleri ve içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmada, dijital enstalasyon üretiminin hızla artış gösterdiği 2000 yılı sonrasında oluşturulmuş 14 farklı özellikteki dijital enstalasyon eserinin, mekan ile ilişkisi yönünden belirlenmiş olan fiziksel, tasarı unsurları, duyusal ve algısal gibi temalar ışığında değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular ile dijital enstalasyonların disiplinlerarasılığını bünyesinde barındırarak, mekansal deneyimi değerlendirme unsurları bakımından dönüştürdüğü anlaşılmaktadır. Çalışmanın sonucunda; enstalasyonda kullanılan yeni dijital ifade olanaklarının mekanı, algısal ve duyusal anlamda derinleştirerek fiziksel deneyimi zenginleştirdiği, tasarımı daha yaratıcı, çok katmanlı, katılımcı ve esnek bir sürece dönüştürdüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Throughout historical processes, art and architecture have evolved in constant interaction with each other. With the acceleration of technological advancements and the digitization of analog data derived from the physical world, digitalization has gained momentum, introducing new modes of expression in both art and architecture. The new possibilities offered by digital technologies—such as network connectivity, interactivity, and virtuality—have given rise to contemporary art forms like digital installation art, which affect the relationship between the participant and the artwork. Situated in direct relation to the spatial environment that mediates the interaction between the artwork and the participant, digital installation art produces various experiential art forms and spatial constructs. The aim of this study is to examine the impacts of digitalization on art and architecture, and to highlight, within the framework of installation art, the innovative approaches that digital technologies have introduced into spatial practices through artistic means. In line with this objective, the study adopts qualitative data collection techniques and a content analysis method. Fourteen digital installation artworks created after the year 2000—when digital installation production significantly accelerated—are evaluated in terms of their relationship with space, focusing on themes such as physical characteristics, design elements, sensory dimensions, and perceptual aspects. The findings reveal that digital installations, by inherently embracing interdisciplinarity, transform the criteria by which spatial experience is assessed. The study concludes that the new digital means of expression used in installations deepen spatial perception and sensory experience, enriching the physical experience, and transforming design into a more creative, multilayered, participatory, and flexible process.