Türkiye'de tele-tıp uygulamaları ve tele-tıp uygulamalarına yönelik tutumların değerlendirilmesi
Evaluation of telemedicine applications and attitudes towards telemedicine applications in Turkey
  1. Tez No: 938942
  2. Yazar: SELDA GÜNDÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN HAMZAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Education, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de tele-tıp uygulamaların kullanılabilirliğini ve bu teknolojilere yönelik hasta ve hekim tutumlarını değerlendirmektir. 121 hasta ve 60 hekim olmak üzere toplam 181 katılımcıya Demografik Bilgi Formu, Sağlık Çalışanlarının Tele-tıp Teknolojisine Yönelik Tutum Ölçeği ve Tele-tıp Uygulamaları Kullanılabilirlik Ölçeği (TUQ) kullanılarak anket uygulanmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen bulgular, Hekimlerin Tele-tıp Teknolojisine Yönelik Tutum Ölçeği toplam puanı 2,88±0,65 ve Tele-tıp Uygulamaları Kullanılabilirlik Ölçeği (TUQ) toplam puanı ise 2,95±0,75'dır. Hekimlerin kullanılabilirliği iyi düzeyde değerlendiren hekimlerin oranı %53,3, olumlu tutuma sahip olan hekimlerin oranı %41,7'dir. Hastaların Tele-tıp Uygulamaları Kullanılabilirlik Ölçeği (TUQ) toplam puanı ise 2,62±1,08 olarak tespit edilmiştir. Hastaların neredeyse yarısı tele-tip uygulamalarına yönelik kullanılabilirliği iyi düzeyde değerlendirilirken, %41'i kullanılabilirliği zayıf olarak değerlendirmiştir. Çalışmamızda, tele-tıp uygulamalarının avantajlarına yönelik yapılan değerlendirmelerde hastalar tarafından bu uygulamaların sağlık hizmetine erişimi kolaylaştırdığı, daha fazla hastaya ulaşılmasını sağladığı ve çeşitli alanlarda uygulanabilir bir potansiyele sahip olduğu belirtilmiştir. Bu bulgular, tele-tıp teknolojilerinin sağlık hizmetlerinin etkinliğini artırmada önemli bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Tele-tıbbın faydalarını en üst düzeye çıkarmak için, sağlık çalışanları için hedefli eğitim programları uygulamak ve özellikle düşük eğitim seviyesine veya sınırlı internet erişimine sahip hastalar için erişilebilir bilgi kampanyaları geliştirmenin temel önceliklerden biri olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the usability of tele-medicine applications in Turkey and the attitudes of patients and physicians towards these technologies. A total of 181 participants, 121 patients and 60 physicians, were surveyed using the Demographic Information Form, Healthcare Workers' Attitudes Towards Tele-medicine Technology Scale and Tele-medicine Applications Usability Scale (TUQ). The findings obtained within the scope of the study showed that the total score of the Attitude Scale of Physicians Towards Tele-medicine Technology was 2.88±0.65 and the total score of the Tele-medicine Applications Usability Scale (TUQ) was 2.95±0.75. The rate of physicians who evaluated the usability at a good level was 53.3% and the rate of physicians with a positive attitude was 41.7%. The total score of the Tele-medicine Applications Usability Scale (TUQ) of the patients was 2.62±1.08. Almost half of the patients evaluated the usability of tele-medicine applications at a good level, while 41% evaluated the usability as poor. In our study, in the evaluations of the advantages of tele-medicine applications, patients stated that these applications facilitate access to health care, reach more patients and have a potential to be applied in various fields. These findings reveal that tele-medicine technologies are an important tool to increase the effectiveness of healthcare services. In order to maximise the benefits of tele-medicine, it is considered that implementing targeted training programmes for healthcare professionals and developing accessible information campaigns, especially for patients with low education levels or limited internet access, is one of the main priorities.