Finansal piyasalarda indikatör performanslarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of indicator performance in financial markets
  1. Tez No: 939025
  2. Yazar: HİLAL İLGİN UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Finansal piyasalarda yatırım kararları almak ve fiyat hareketlerini tahmin etmek için kullanılan yöntemlerden birisi teknik analizdir. Teknik analiz sürecinde birçok farklı indikatör kullanılabilir. Günümüzde profesyonel yatırımcılar indikatör yardımı ile stratejiler oluşturmakta ve bu indikatörlerin verdiği alım ve satım sinyallerini kullanmaktadırlar. Yatırımcılar bu süreçte kendilerine en büyük getiriyi sağlayan indikatörü kullanmayı tercih edebilmektedirler. Profesyonel olmayan yatırımcılar ise karar alma sürecinde genellikle indikatör kullanmamakta ve teknik bilgilerinin zayıf olması nedeniyle de ciddi zararlar edebilirler. Bu bağlamda yatırımcılar için hangi indikatörün ne zaman ve nasıl kullanılacağının tespit edilmesi önem arzetmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı piyasalarda indikatörlerin performanslarının karşılaştırılmalı analiz edilmesidir. Bu çerçevede Göreceli Güç Endeksi-RSI, Stokastik Göstergesi, Hareketli Ortalamalar, Hareketli Ortalama Yakınlaşma Uzaklaşma Göstergesi (MACD) ve Bollinger Bantları indikatörlerinin performansları incelenmiştir. Analizde nitel araştırma yöntemlerinden olay çalışması-örnek olay incelemesi (case study) yöntemi kullanılmıştır. Uygulama 01.01.2017-31.12.2024 tarihleri arasında Borsa İstanbul (BİST), Döviz Piyasası, Emtia Piyasası ve Kripto Piyasası olmak üzere dört ayrı piyasa üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya Borsa İstanbul'dan Türk Hava Yolları A.O., Türkiye İş Bankası A.Ş. ve Tüpraş-Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. hisse senetleri, döviz piyasasından; Euro/Dolar, İngiliz Sterlini/Dolar ve Çin Yuanı/Dolar pariteleri, emtia piyasasından; Altın, Gümüş ve Bakır ve kripto piyasasından da; Bitcoin, Ethereum ve Ripple dahil edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular her indikatörün farklı piyasalarda farklı sonuçlar ortaya koyduğunu göstermektedir. Bu nedenle yatırımcıların karar alma sürecinde indikatörleri birlikte kullanması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In financial markets, one of the methods used to make investment decisions and predict price movements is technical analysis. Many different indicators can be used in the technical analysis process. Today, professional investors create strategies with the help of indicators and use the buy and sell signals given by these indicators. Investors prefer to use the indicator that provides them with the greatest return in this process. Non-professional investors generally do not use indicators in the decision-making process and can suffer serious losses due to their weak technical knowledge. In this context, it can be extremely important for investors to determine when and how to use which indicator. The purpose of this study is to comparatively analyze the performances of indicators in different markets. In this context, the performances of the Relative Strength Index-RSI, Stochastic Indicator, Moving Averages, Moving Average Convergence Divergence Indicator (MACD) and Bollinger Bands indicators were examined. The case study method, one of the qualitative research methods, was used in the analysis. The application was carried out on four different markets, namely Borsa Istanbul (BIST), Foreign Exchange Market, Commodity Market and Crypto Market, between 01.01.2017-31.12.2024. The study included Turkish Airlines Inc., Türkiye İş Bankası Inc. and Tüpraş-Türkiye Petrol Rafinerileri Inc. stocks from Borsa Istanbul, Euro/Dollar, British Pound/Dollar and Chinese Yuan/Dollar parities from the foreign exchange market, Gold, Silver and Copper from the commodity market and Bitcoin, Ethereum and Ripple from the crypto market. The findings of the study show that each indicator produces different results in different markets. Therefore, it is recommended that investors use the indicators together in the decision-making process.