Üniversite yerleşkesinde çatı GES ygulamalarının fizibilite değerlendirilmesi: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi örneği
Feasibility evaluation of rooftop GES applications on university campus: Sivas Republic University case
  1. Tez No: 939028
  2. Yazar: HAYRULLAH KAAN DUNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
daha sonrGüneş, yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemli olanlardan biridir. Güneş enerjisi sayesinde fotovoltaik (PV) paneller aracılığıyla üretilen enerji, çevresel etkileri itibarıyla zararsız olmasının yanı sıra hızlı ve kolay kurulum imkanı sunmasıyla da dikkat çekmektedir. Ülkemizin güneş verimliliği göz önünde bulundurulduğunda, bu durum temiz ve yeşil enerji alanında büyük fırsatlar sunmaktadır. Bu çalışmada; Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bir blok binasında 278 kWp kapasiteli çatı GES, şebekeye bağlı simülasyon uygulaması PVsyst programı aracılığıyla uygulanmıştır. Yapılan çalışmada ilgili konumun coğrafi özellikleri, kullanılan paneller ve konumlandırılması, doğru fotovoltaik modül ve inverter seçimlerinin oldukça önemli olduğu görülmüştür. Pvsyst programı ile yapılan simülasyonda, Mühendislik Fakültesine çatısına konumlandırılan PV modüllerden yıllık yaklaşık şebekeye 388004 kW güç enjekte edilmesi öngörülmüştür. PVsyst programı ile simülasyonu gerçekleştirilerek gerçek enerji üretim verileri ile karşılaştırması yapıldığında, PVsyst simülasyonu ile gerçek üretim değerlerinden çıkan sonuçlar arasında %0.56 oranında az bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The sun, one of the most important renewable energy sources, and the energy produced by photovoltaic (PV) panels through the sun provide great opportunities in terms of clean, green energy due to its almost zero harmful environmental impact and easy and fast installation, also considering the solar efficiency of our country. In this study; 278 kWp capacity rooftop solar power plant, grid-connected simulation application was implemented in a block building of Sivas Cumhuriyet University Faculty of Engineering via PVsyst program. In the work, it was seen that the geographical characteristics of the relevant location, the panels used and their positioning, and the correct PV module and inverter selections are extremely important. In the simulation made with the Pvsyst program, it was predicted that approximately 388004 kW of power would be injected into the grid annually from the PV modules positioned on the roof of the Faculty of Engineering. When the simulation was performed with the PVsyst program and compared with the real energy production data, it was seen that there was a very small difference of 0.56% between the results obtained from the PVsyst simulation and the real production values.