Dismenoresi olan kadınlarda regl kemeri ile stres giderici top uygulamasının ağrı şiddetine etkisi
Effect of using a menstruation belt and a stress relief ball on pain intensity in women with dysmenorrhea
  1. Tez No: 939050
  2. Yazar: MELEK ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE ATAK MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, sıcak masaj yapan regl kemeri ve stres giderici top uygulamasının dismenore şikâyeti olan kadınların ağrı şiddeti üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla, randomize kontrollü yarı deneysel olarak yapılmıştır. Çalışmaya, dismenore şikâyeti olan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 105 kadın (ebe, hemşire, doktor, temizlik personeli, sekreter) katılmıştır. Katılımcılar, deney1 grubu (n=35), deney2 grubu (n=35) ve kontrol grubu (n=35) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Veriler; Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu, Tanıtıcı Bilgi Formu, Görsel Ağrı Skalası (VAS), Dismenore Etki Ölçeği- Revize kısa formu (DEÖ-R) ve Menstrüasyon Belirti (Semptom) Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. 18-45 yaş arası kadın katılımcılara zarf yöntemi ile rastgele olarak deney grupları ve kontrol grubu olmak üzere üç gruba ayrılmışlardır. Üç grubada uygulama öncesinde, Tanıtıcı Bilgi Formu, Görsel Ağrı Skalası (VAS), Dismenore Etki Ölçeği- Revize kısa formu (DEÖ-R) ve Menstrüasyon Belirti (Semptom) Ölçeği uygulanmıştır. Uygulamada; deney grubu 1'de, 20 dakika süreyle elektrikli bel ısıtmalı ve titreşimli regl kemeri uygulanmıştır. Deney grubu 2'ye aynı süre boyunca, yumuşak yapısını hissedebilecekleri bir stres giderici sıkma topu verilmiştir. Üçüncü grup ise kontrol grubu olarak belirlenmiş ve herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Uygulama sonrasında, katılımcılardan ağrı şiddetlerini değerlendirmeleri ve görsel ağrı skalası (VAS) ile ağrı skorlarını kaydetmeleri istenmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde, demografik bilgilerin değerlendirilmesi genel ve gruplar arası ayrı ayrı ele alınmıştır. Tüm olgular süreç içerisinde gözlemlenerek, bulgular tespit edilmiş bireysel ve genel değerlendirmeler kullanılan ölçekler geçerlilik ve güvenirlilikleri kontrol edilerek faktör analizleri yapılmış varyansları, alt boyutları incelenmiş, Ki-kare testi uygulanmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a randomized controlled quasi-experimental trial was conducted to determine the effect of hot massage menstrual belt and stress relieving ball application on pain intensity in women with dysmenorrhea. A total of 105 woman (midwives, nurses, doctors, cleaning staff, secretaries) with dysmenorrhea who met the inclusion criteria participated in the study. The participants were divided into three groups as experimental group 1 (n=35), experimental group 2 (n=35) and control group (n=35). Data were collected using the Informed Consent Form , Descriptive Information Form, Visual Pain Scale (VAS), Dysmenorrhea Impact Scale-Revised short form (DIS-R), and Menstrual Symptom Scale. Female participants aged 18-45 years were randomly divided into three groups as experimental and control groups by envelope method. The three groups were administered the Descriptive Information Form, Visual Pain Scale (VAS), Dysmenorrhea Impact Scale-Revised short form (DIS-R), and Menstruation Symptom Scale before application. During application, experimental group 1 was given a menstrual belt with electric waist heating and vibration for 20 minutes. Experimental group 2 was given a stress-relieving squeeze ball to feel its soft structure for the same period of time. The third group was designated as the control group and no application was performed. After the application, the participants were asked to rate their pain intensity and record their pain scores using the Visual Pain Scale (VAS). In the statistical analysis of the data, the evaluation of the demographic information was done separately in general and between groups.