İndüksiyon sonrası hipotansiyonun öngörülmesinde karotis arter düzeltilmiş akım zamanı ve dinamik arteriyel elastans
Corrected carotid artery flow time and dynamic arterial elastance in the prediction of postinduction hypotension
  1. Tez No: 939054
  2. Yazar: MERVE NAZ BÜYÜKKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KAVRUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Genel anestezi indüksiyonu sırasında ve sonrasında görülen hipotansiyon yaygın görülen multifaktöriyel bir durumdur. Bu çalışmamızda genel anestezi indüksiyonu sonrası oluşan hipotansiyona bağlı gelişebilecek perioperatif olumsuz olayların önüne geçebilmek için hipotansiyonu öngörmede karotis arter düzeltilmiş akım zamanı (FTc) ve dinamik arteriyel elastansın (Eadyn) kullanılabilirliğini, sensitivite ve spesifitesini göstermek ve karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, gözlemsel tipte bir çalışma olarak planlanmıştır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde genel anestezi altında elektif intraabdominal cerrahi planlanan, 18-65 yaş arası 61 hasta dahil edildi. Hastaların operasyon odasına alınıp supin pozisyonda dinlendikten sonra ultrasonografi eşliğinde FTc değeri hesaplandı. Radial arter kateteri yerleştirildikten sonra kalibrasyonsuz nabız kontur analiz yöntemiyle çalışan monitör kullanılarak hemodinamik monitörizasyon sağlandı. Arteriyel kan basınçları ve kalp hızları başta olmak üzere bazal hemodinamik değerler kayıt altına alındı. Hastalardan genel anestezi indüksiyonu öncesi bir dakika boyunca altı ila sekiz kez derin nefes alıp vermeleri istenerek kaydedilen nabız basınç değişkenliği (PPV) ve atım hacmi değişkenliği (SVV) ölçümlerinin ortalaması alınarak PPV ve SVV oranı yani Eadyn değeri kayıt altına alındı. Rutin genel anestezi protokolü uygulanarak indüksiyon sonrası cerrahi uyarı gerçekleşmeden önceki ilk 10 dakika vital değerler kayıt altına alındı. Bulgular: Anestezi indüksiyonu sonrası toplam 33 (%54.1) hastada çalışma kriterlerindeki tanıma uyan hipotansiyon gelişti.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypotension occurring during or after the induction of general anesthesia is a common and multifactorial condition. In this study, we aimed to demonstrate and compare the usability, sensitivity, and specificity of corrected carotid artery flow time (FTc) and dynamic arterial elastance (Eadyn) in predicting post-induction hypotension, in order to prevent potential perioperative adverse events. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted following approval by the Clinical Research Ethics Committee of Antalya Training and Research Hospital, University of Health Sciences. A total of 61 patients aged 18–65 years, scheduled for elective intra-abdominal surgery under general anesthesia, were included. After being brought into the operating room and resting in the supine position, FTc was measured using ultrasonography. Following the insertion of a radial arterial catheter, hemodynamic monitoring was achieved using an uncalibrated pulse contour analysis monitor. Once an accurate arterial pressure trace was confirmed, baseline hemodynamic parameters including arterial blood pressure and heart rate were recorded. Prior to anesthesia induction, patients were asked to perform six to eight deep breaths for one minute, during which pulse pressure variation (PPV) and stroke volume variation (SVV) were measured. The average values were used to calculate the Eadyn (PPV/SVV) ratio. Routine general anesthesia protocol was applied, and vital signs were recorded during the first 10 minutes after induction, before any surgical stimulus. Results: Post-induction hypotension, defined according to the study criteria, occurred in 33 patients (54.1%).