Kronik bel ağrılı hastalarda tüm omurga segmentlerinin kinematiklerinin günlük yaşam aktiviteleri sırasında üç düzlemde değerlendirilmesi ve asemptomatik kontrollerle karşılaştırılması
The assesment and comparison of all spinal segments kinematics in patients with chronic low back pain and asymptomatic individuals in three planes during activities of daily living
  1. Tez No: 939081
  2. Yazar: SÜMEYYE ZEHRA GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma kronik bel ağrılı bireylerde oturmadan ayağa kalma, kutu kaldırma, basamak çıkma ve yürüme fonksiyonel aktiviteleri sırasında üç düzlemde tüm omurga segmentlerinin eklem hareket açıklıklarını asemptomatik bireyler ile karşılaştırmak ve lumbal bölge hareketlerinin servikal ve torakal bölge hareketlerinden etkilenip etkilenmeyeceğini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 23 bel ağrılı (34,43±7,01 yıl) ve 23 asemptomatik birey (32,83±9,3 yıl) dahil edildi. Bireylerin demografik verileri kaydedildi. Fonksiyonel aktivitelerinin kinematik analizi için MVN Awinda (XSens Technologies B.V. Enschede, Hollanda) IMU sensörleri kullanıldı. Atlanto-oksipital, C7-T1, T8-T9, T12-L1, L3-L4 ve L5-S1 segmentlerindeki açısal veriler üç boyutlu olarak kaydedildi. Ölçümler, her katılımcı için üç kez tekrar edildi. Çalışmanın sonucunda; sadece basamak çıkma aktivitesinde bel ağrılı bireylerin asemptomatik bireylere göre sagital düzlemde servikal bölge hareket açıklığının azaldığı (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the range of motion (ROM) in the sagittal, transverse, and frontal planes of the cervical, thoracic, and lumbar spine segments during functional activities such as sit-to-stand, lifting a box, stair climbing, and walking in individuals with low back pain (LBP) and asymptomatic individuals. Additionally, the study investigated whether lumbar region movements are influenced by cervical and thoracic region movements. The study included 23 individuals with LBP (34,43 ± 7,01 years) and 23 asymptomatic individuals (32,83 ± 9,3 years). Demographic data of the participants were recorded. Kinematic analysis of functional activities was conducted using MVN Awinda (XSens Technologies B.V., Enschede, Netherlands) IMU sensors. Angular data from the atlanto-occipital, C7-T1, T8-T9, T12-L1, L3-L4, and L5-S1 segments were recorded in three dimensional. Each measurement was repeated three times for each participant. The results showed that during stair climbing, individuals with LBP had reduced cervical region ROM in the sagittal plane compared to asymptomatic individuals (p0,05).