Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Pediatri Kliniği'nde SARS-COV-2 pandemisinin 0-2 yaş aralığındaki çocuklarda mevcut solunum yoluvirüsleri ve akut bronşiolit epidemiyolojisine ve klinik şiddetine etkileri
The impact of the SARS-COV-2 pandemic on the epidemiology and clinical severity of respiratory viruses and acute bronchiolitis in children aged 0–2 years in the Pediatric Clinic of Ankara Bilkent City Hospital
- Tez No: 939080
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN CİNEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Akut bronşiyolit (AB) 2 yaş altındaki çocuklarda hastaneye yatışın en sık nedenlerinden biridir. COVİD-19 pandemisi ve SARS-CoV2'nin yayılımına yönelik alınan non-farmakolojik önlemler nedeniyle AB etiyoloji, epidemiyolojisi ve kliniğinde değişiklikler görüldü. Araştırmamızda COVİD-19 pandemisinde virüsün yayılımını önlemek için ülkemizde uygulanan farklı kısıtlama tedbirlerini içeren dönemlerde AB etkenleri, yatış sıklığı ve klinik seyrindeki değişimleri incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli retrospektif gözlemsel klinik bir çalışmadır. Çalışmada Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne SARS-CoV-2 pandemisi sürecinde 1 Eylül – 31 Mart arası AB dönemlerinde yıllara göre; tam kısıtlamaların olduğu (1. dönem) 1 Eylül 2020-31 Mart 2021, kısıtlamaların sağlık kuruluşlarıyla sınırlandırıldığı (2. dönem) 1 Eylül 2021-31 Mart 2022, kısıtlamaların kaldırıldığı (3. dönem) 1 Eylül 2022-31 Mart 2023 arası orta-ağır AB nedeniyle yatırılan ve solunum yolu panelinde viral etken PCR pozitifliği bulunan 1 - 24 ay yaş aralığındaki hastalar değerlendirilmiştir. Dönemler arasında hastaların temel özellikleri, klinik, laboratuvar, radyolojik bulguları, yatış süreleri, oksijen ihtiyaçları ve komplikasyonları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 1033 hastanın, %2,6'sı (n=27) tam kısıtlamaların olduğu dönemde, %49,1'i (n=507) kısıtlamaların sınırlandırıldığı dönemde, %48,3'ü (n=499) kısıtlamaların kaldırıldığı dönemde AB tanısıyla hastanede yatırılarak izlenmiştir. Hastaların medyan yaşı (IQR) 6 ay (9,25) olup, %37,2'si (n=384) kız ve %62,8'i (n=649) erkektir. Medyan (IQR) yaş; tam kısıtlamaların olduğu dönemde 11 (11), kısıtlamaların sınırlandırıldığı dönemde 5 (11), kısıtlamaların kaldırıldığı dönemde 6 (9) aydır. 1. dönemde yaş diğer dönemlere göre istatistiksel açıdan anlamlı olarak büyüktür (p=0,012). 1.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute bronchiolitis (AB) is one of the most common causes of hospitalization in children under 2 years of age. Due to the COVID-19 pandemic and non-pharmacological measures taken against the spread of SARS-CoV2, changes were observed in the etiology, epidemiology and clinic of AB. In our study, we aimed to examine the changes in AB factors, hospitalization frequency and clinical course during the periods of different restriction measures implemented in our country to prevent the spread of the virus during the COVID-19 pandemic. Materials and Methods: This study is a single-center retrospective observational clinical study. In the study, Ankara Bilkent City Hospital was visited between September 1 and March 31 during the SARS-CoV-2 pandemic period according to the years; Patients aged 1 to 24 months who were hospitalized due to moderate-severe AB and had viral agent PCR positivity in the respiratory tract panel between September 1, 2020 and March 31, 2021 when there were full restrictions (period 1), September 1, 2021 and March 31, 2022 when the restrictions were limited to health institutions (period 2), and September 1, 2022 and March 31, 2023 when the restrictions were lifted (period 3) were evaluated. The basic characteristics of the patients, clinical, laboratory, radiological findings, length of stay, oxygen needs and complications were compared between the periods. Results: Among the total of 1,033 patients included in the study, 2.6% (n=27) were hospitalized with an acute bronchiolitis (AB) diagnosis during the period of full restrictions, 49.1% (n=507) during the period of restricted limitations, and 48.3% (n=499) during the period when restrictions were lifted. The median age (IQR) of the patients was 6 months (9.25), with 37.2% (n=384) being female and 62.8% (n=649) male. The median (IQR) age was 11 months (11) during the full restriction period, 5 months (11) during the restricted limitations period, and 6 months (9) during the period when restrictions were lifted.