Metastatik kastrasyon duyarlı prostat kanseri hastalarında PSMA PET tutulum değerleri ile dosetaksel tedavisi yanıtı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Prognostic value of PSMA PET uptake parameters in predicting docetaxel treatment response in patients with metastatic castration-sensitive prostate cancer
  1. Tez No: 939135
  2. Yazar: GONCA GÜL GÜNDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç:Prostat spesifik membran antijeni (PSMA) hedefli PET görüntüleme, prostat kanseri yönetiminde tümör yükünün belirlenmesinde yüksek duyarlılık sunmakta ve tedavi yanıtının öngörülmesinde potansiyel bir araç olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, metastatik kastrasyon duyarlı prostat kanseri (mKDPK) tanılı hastalarda, dosetaksel tedavisi öncesi elde edilen PSMA PET parametrelerinin (TV-PSMA ve TL-PSMA) tedavi yanıtı ve sağkalım üzerine prognostik değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem:Retrospektif kohort olarak planlanan çalışmaya, 2010–2024 yılları arasında mKDPK tanısı almış ve dosetaksel tedavisi öncesi [⁶⁸Ga]Ga-PSMA PET/BT çekilmiş 48 hasta dahil edildi. Görüntüler LIFEx yazılımı ile değerlendirildi; TV-PSMA, TL-PSMA ve SUVmax parametreleri hesaplandı. Birincil sonlanım noktaları PSA'ya dayalı progresyonsuz sağkalım (PSA-PFS), radyolojik progresyonsuz sağkalım (RAD-PFS) ve genel sağkalım (OS) olarak belirlendi. Prognostik faktörlerin belirlenmesi için Cox regresyon analizleri kullanıldı. Bulgular:Tüm hasta grubunda medyan PSA-PFS ve RAD-PFS süreleri 20,7 ay, medyan OS süresi 45,1 ay olarak hesaplandı. Çok değişkenli analizde, artan bazal LDH (HR: 1,007; p = 0,002) ve PSA düzeyleri (HR: 1,002; p = 0,002) PSA-PFS ile olumsuz ilişkili bulundu. TV-PSMA ise PSA-PFS ile sınırda anlamlılık gösterdi (HR: 1,000; p = 0,064). RAD-PFS için de LDH (HR: 1,006; p = 0,008) ve PSA (HR: 1,001; p = 0,005) düzeyleri anlamlı bulundu. Kemik metastazı varlığı, referans grubuna (kemik metastazı olmayan hastalar) kıyasla her iki progresyonsuz sağkalım analizinde de daha iyi sağkalım ile ilişkiliydi (PSA-PFS: HR: 0,140; p = 0,005; RAD-PFS: HR: 0,251; p = 0,030). Bu bulgunun, referans gruptaki hasta sayısının azlığı ve bu gruptaki hastalarda visseral metastaz sıklığının yüksekliği ile ilişkili olabileceği düşünüldü. Sonuç: mKDPK hastalarında bazal LDH ve PSA düzeyleri, progresyon riskini öngörmede anlamlı prognostik belirteçlerdir. PSMA PET görüntüleme ile hesaplanan TV-PSMA parametresi sınıra yakın anlamlılık göstermiştir ve daha geniş örneklemlerle yapılacak çalışmalarda bu ilişkinin daha net olarak ortaya konması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Prostate-specific membrane antigen (PSMA)-targeted PET imaging is increasingly used in the management of prostate cancer due to its high sensitivity in detecting tumor burden. Quantitative PSMA PET parameters, such as total tumor volume (TV-PSMA) and total lesion PSMA (TL-PSMA), may offer prognostic insights. This study aimed to evaluate the predictive value of PSMA PET parameters for treatment response and survival outcomes in patients with metastatic castration-sensitive prostate cancer (mCSPC) receiving docetaxel chemotherapy. Methods: In this retrospective cohort study, 48 mCSPC patients who underwent [⁶⁸Ga]Ga-PSMA PET/CT imaging prior to docetaxel treatment were analyzed. Quantitative imaging parameters including TV-PSMA, TL-PSMA, and SUVmax were calculated using LIFEx software. PSA-based progression-free survival (PSA-PFS), radiological PFS (RAD-PFS), and overall survival (OS) were evaluated. Cox regression analyses were used to identify independent prognostic factors. Results: The median PSA-PFS and RAD-PFS were both 20.7 months, and the median OS was 45.1 months. Multivariable Cox regression analysis revealed that elevated baseline LDH (HR: 1.007, p = 0.002) and PSA (HR: 1.002, p = 0.002) levels were independently associated with shorter PSA-PFS. TV-PSMA showed a borderline association with PSA-PFS (HR: 1.000, p = 0.064). Similarly, LDH (HR: 1.006, p = 0.008) and PSA (HR: 1.001, p = 0.005) were also associated with worse RAD-PFS. Surprisingly, the presence of bone metastases was associated with better outcomes in both PSA-PFS (HR: 0.140, p = 0.005) and RAD-PFS (HR: 0.251, p = 0.030), likely due to a higher proportion of visceral metastases in the non-bone metastasis reference group. Conclusion: Quantitative PSMA PET parameters, especially TV-PSMA, may have prognostic relevance in mCSPC, although their significance was borderline. LDH and baseline PSA were strong prognostic indicators for disease progression. Prospective studies with larger cohorts are warranted to validate these findings.