Çocuklarda perfore apandisiti öngörmede sistemik inflamatuar immün indeksin değerlendirlmesi
Evaluation of systemic inflammatory immune index in prediction of perforated appendicitis in children
- Tez No: 939136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve amaç: Çocukluk çağında akut apandisit (AA) çok sık karşılaşılan ve karın ağrısının yaygın cerrahi nedenlerinden biridir. Özellikle 5 yaş altı çocuklarda tanı zorluğu, perforasyon riskinin yüksek olması klinik yönetimi zorlaştırmaktadır. AA'nın erken ve doğru tanısı için çeşitli biyokimyasal ve görüntüleme yöntemleri geliştirilmiştir. Ancak perforasyon gibi komplikasyonları ön görmede henüz kesin bir sonuca ulaşılamamıştır. Literatürde sistemik inflamatuar immün indeks (SII) seviyelerinin komplike apandisit vakalarıyla ilişkili olduğu bildirilmiştir. Bu çalışma, AA'lı çocuklarda komplike apandisiti ön görmede SII'nın önemini değerlendirmek ve sonucu tahmin etmek için kapsamlı bir yaklaşım hakkında öngörüler sağlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem: Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk Acil ve Çocuk Cerrahisi Klinikleri'nde 01 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında karın ağrısı şikayetiyle başvuran ve akut apandisit tanısı alan çocuk hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Çalışma grubu, akut apandisit tanısı alan ve çocuk cerrahisi tarafından takip edilen ya da opere edilen 18 yaş altı, altta yatan kronik hastalığı, immün yetmezliği veya inflamatuar bir hastalığı, antiinflamatuar ilaç kullanımı olmayan hastalardan oluşturuldu. Hastalar, basit apandisit ve komplike apandisit olarak iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu ise aynı dönemde karın ağrısı ile başvuran ancak herhangi bir etyolojik neden bulunamayan, ultrasonografi ve/veya bilgisayarlı tomografi (BT) bulguları normal olan çocuk hastalardan oluşturuldu. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve dosya verileri tam olan 510 basit apandisit ,649 komplike apandisit olmak üzere 1159 hasta ve kontrol grubuna 200 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, başvuru şikayetleri, şikayetin başlangıç zamanı, tam kan sayımında beyaz küre (WBC), mutlak nötrofil sayısı (ANC), mutlak lenfosit sayısı, platelet sayısı, nötrofil/lenfosit oranı (NLR), platelet/lenfosit oranı (PLR), SII, C-reaktif protein (CRP), hastanede kalış süreleri, görüntüleme raporları kaydedildi. Kontrol grubu ile basit apandisit arasındaki ilişki, kontrol grubu ile komplike apandisit arasındaki ilişki, basit apandisit ve komplike apandisit arasındaki ilişki istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda hem komplike hem de basit apandisit tanılı hastalarda erkek oranı daha yüksek olarak bulundu ancak kontrol grubuyla kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,253). Basit apandisit grubundaki hastaların yaş ortalaması 10,3 yıl, komplike apandisit grubunda 9,9 yıl ve kontrol grubunda 9,8 yıl olarak hesaplandı, gruplar arasında istatistiksel fark yoktu (p=0,126). Hastaların en sık başvuru şikayetinin karın ağrısı olduğu tespit edildi. Kusma şikayeti, basit apandisitte %30,8 , komplike apandisitte %33,1 olarak gözlendi . Şikayet başlangıç zamanı komplike apandisit grubunda en uzun ve istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Acute appendicitis (AA) is a very common and common surgical cause of abdominal pain in childhood. Difficulty in diagnosis and high risk of perforation, especially in children under 5 years of age, make clinical management difficult. Various biochemical and imaging methods have been developed for early and accurate diagnosis of AA. However, no definitive result has yet been reached in predicting complications such as perforation. It has been reported in the literature that systemic inflammatory immune index (SII) levels are associated with complicated appendicitis cases. This study aims to evaluate the importance of SII in predicting complicated appendicitis in children with AA and to provide insights about a comprehensive approach to predict the outcome. Material and method: The files of pediatric patients who applied to Kayseri City Hospital Pediatric Emergency and Pediatric Surgery Clinics with complaints of abdominal pain and were diagnosed with acute appendicitis between January 01, 2019 and December 31, 2023 were retrospectively reviewed. The study group consisted of patients under the age of 18 who were diagnosed with acute appendicitis and were followed up or operated on by a pediatric surgeon, who did not have an underlying chronic disease, immune deficiency or inflammatory disease, or use of anti-inflammatory drugs. The patients were divided into two groups: simple appendicitis and complicated appendicitis. The control group consisted of pediatric patients who presented with abdominal pain during the same period but no etiological cause could be found and who had normal ultrasonography and/or computed tomography (CT) findings. A total of 1159 patients, 510 with simple appendicitis, 649 with complicated appendicitis, and 200 patients in the control group, who met the inclusion criteria and had complete file data were included. Patients' age, gender, complaints on admission, time of onset of complaints, white blood cell (WBC) in complete blood count, absolute neutrophil count (ANC), absolute lymphocyte count, platelet count, neutrophil/lymphocyte ratio (NLR), platelet/lymphocyte ratio (PLR), SII, C-reactive protein (CRP), hospital stay, and imaging reports were recorded. The relationship between the control group and simple appendicitis, the relationship between the control group and complicated appendicitis, and the relationship between simple appendicitis and complicated appendicitis were compared statistically. Results: In our study, the male rate was found to be higher in patients diagnosed with both complicated and simple appendicitis, but there was no statistically significant difference compared to the control group (p=0.253). The mean age of patients in the simple appendicitis group was calculated as 10.3 years, 9.9 years in the complicated appendicitis group, and 9.8 years in the control group, and there was no statistical difference between the groups (p=0.126). The most common complaint of the patients was abdominal pain. Vomiting was observed in 30.8% of simple appendicitis and 33.1% of complicated appendicitis. The time to onset of complaints was the longest and statistically significant in the complicated appendicitis group.