Farklı fırçalama kuvvetlerinin dört farklı bulk-fill kompozitin yüzey pürüzlülüğü ve aşınma direnci üzerindeki etkisi
Effect of di̇fferent brushi̇ng forces on surface roughness and wear resi̇stance of four di̇fferent bulk-fi̇ll composi̇tes
- Tez No: 939134
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN HUBBEZOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda kompozit materyallerin estetik olarak iyileştirilmesine ilave olarak mekanik olarak dayanıklı, polisajlanabilirliği yüksek, kolay uygulanabilir, biyouyumlu farklı kompozit rezinler üretilmeye başlanmıştır. Bulk-fill kompozitler, uygulama sürecini kolaylaştırıp, polimerizasyon büzülmesini azaltarak ve bu sırada mekanik özelliklerini korumak amacıyla geliştirilerek piyasaya sunulmuştur. Bu çalışmanın amacı farklı fırçalama kuvvetleri altında bulk-fill kompozitlerin yüzey pürüzlülüğü ve aşınma direncine olan etkilerini değerlendirmektir. Ayrıca yüzeyde oluşan değişimleri karşılaştırmalı olarak SEM de incelemektir. Çalışmamızda dört bulk-fill kompozit rezin ile bir geleneksel kompozit (A2) kullanıldı. Çalışmamızda kullanılan kompozitler içeriklerine göre; birinci grupta nanohibrit bulk-fill ( x-tra base, Voco, Almanya), ikinci grupta supranano sferikal dolduruculu (Estelite bulk-fill flow, Tokuyama, Japonya, Tokyo ), üçüncü grupta metakrilat monomer esaslı submikron dolduruculu (charizma bulk-fill flow, Kulzer, Tokyo, Japonya), dördüncü grupta nanohibrit (filtek one bulk-fill, 3MM ESPE, USA), beşinci grupta nanofil kompozit (Filtek ultimate universal, 3MM ESPE, USA) olmak üzere farklı 5 temel gruba ayrıldı. Çalışmanın deneysel kısmında kompozitler; 8 mm çapında 3 mm kalınlığındaki silikon teflon kalıplar kullanılarak, bir matris bandı ve bir cam levha arasında sıkıştırılıp LED polimerizasyon cihazı ile polimerize edilerek elde edilecektir. Her grup kompozitten 24 tane olmak üzere 120 örnek hazırlanacaktır. Hazırlanan örneklerin tümü polisaj sistemleri kullanılarak (üretici firmanın talimatlarına göre) aynı prosedür izlenerek cilalanacaktır. Hazırlanan 120 örneğin her biri rastgele olarak 3 alt gruba ayrılacaktır. (n=8). Bir gruba fırçalama işlemi fırçanın kendi ağırlığıyla 0N, diğer iki gruba 2N ve 4N kuvvet uygulanarak fırçalama işlemi uygulanacaktır. Yüzey pürüzlülüğü mekanik profilometre ile ölçüldü. Aşınma değerleri hassas terazi kullanılarak yapıldı. SEM analizi ile yüzey analizinin yapılabilemesi için her gruptan seçilen örnekler incelendi. Çalışmamızda aşınma ve yüzey pürüzlülüğü testlerinden elde edilen verilerin değerlendirilmesinde parametrik test varsayımları yerine getirildiğinden dolayı iki yönlü Varyans Analizi (ANOVA), hangi grubun diğerlerinden farklı olduğunu belirlemek için Tukey testi kullanılmıştır. Yanılma düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Çalışmamızda kullandığımız 4 bulk-fill ve 1 geleneksel kompozitin fırçalama simülatöründe farklı kuvvetlerle fırçalama uygulanması hem yüzey pürüzlülüğünü hem de aşınma değerlerini etkilemiştir. Fırçanın kendi ağırlığıyla fırçalama (0N) fırçalama sonrası pürüzlülük en fazla filtek ultimate de en az yüzey pürüzlüğü voco x-tra base bulk-fill de görüldü. Voco x-tra base ile Filtek ultimate arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). 14 gün boyunca 2N kuvvetle fırçalama sonrası pürüzlülük en fazla filtek ultimate de en az yüzey pürüzlülüğü tokuyama estelite bulk-fill de görüldü. Fakat tüm gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulundu. (p>0,05). 14 gün boyunca 4N kuvvetle fırçalama sonrası pürüzlülük en fazla filtek ultimate de en az yüzey pürüzlülüğü tokuyama estelite bulk-fill de görüldü. Fakat tüm gruplara arasındaki fark istatistiksel olarak anlamsız bulundu (p>0,05). Nano-hibrit dolduruculu bulk-fill kompozitlerin yüzey pürüzlülüğü ve aşınma dirençleri açısından geleneksel kompozite göre daha iyi sonuçlar verilmiştir. Tüm kompozitlerde fırçalama kuvveti 4N olduğunda fırçalama abrazyonuna yol açtığı, fırçalama kuvvetinin ise 2N civarında kullanılması önerilmektedir. Fırçalama abrazyonuna bulunan hastalarda bu duruma uygun materyal seçimini önerebiliriz.
Özet (Çeviri)
In recent years, in addition to the aesthetic improvement of composite materials, mechanically durable, highly polishable, easily applicable, biocompatible composite resins have started to be produced. Bulk-fill composites have been developed and introduced to the market in order to facilitate the application process, reduce polymerization shrinkage and maintain their mechanical properties. The aim of this study is to evaluate the effects of different brushing forces on the surface roughness and wear resistance of bulk-fill composites. In addition, the changes on the surface were comparatively investigated in SEM. Four bulk-fill composite resins and one conventional composite (A2) were used in our study. Composites used in our study according to their content; first group with nanohybrid bulk-fill (x-tra base, Voco, Germany), second group with supranano spherical filler (Estelite bulk-fill flow, Tokuyama, Japan, Tokyo), third group with methacrylate monomer based submicron filler (charizma bulk-fill flow, Kulzer, Tokyo, Japan), nanohybrid (Filtek one bulk-fill, 3MM ESPE, USA) in the fourth group and nanofil composite (Filtek ultimate universal, 3MM ESPE, USA) in the fifth group. In the experimental part of the study, the composites will be obtained by using silicone Teflon molds with a diameter of 8 mm and a thickness of 3 mm, compressed between a matrix tape and a glass sheet and polymerized with an LED polymerization device. 120 samples will be prepared, 24 from each group of composites. All of the prepared samples will be polished using polishing systems (according to the manufacturer's instructions) following the same procedure. Each of the 120 samples will be randomly divided into 3 subgroups (n=8). One group will be brushed with the brush's own weight of 0N, the other two groups will be brushed with 2N and 4N force. Surface roughness and wear were assessed following the brushing procedures. In our study, the application of brushing with different forces using a brushing simulator on four bulk-fill composites and one conventional composite affected both surface roughness and wear values. Surface roughness was measured with a mechanical profilometer. Abrasion values were made using a precision balance. Selected samples from each group were examined for surface analysis by SEM analysis. In our study, two-way Analysis of Variance (ANOVA) was used to evaluate the data obtained from wear and surface roughness tests, since parametric test assumptions were fulfilled, and Tukey test was used to determine which group was different from the others. Following brushing with only the toothbrush's own weight (0 N), the highest surface roughness was observed in Filtek Ultimate, while the lowest was found in Voco x-tra base bulk- fill. The difference between Voco x-tra base and Filtek Ultimate was statistically significant (p 0.05). After 14 days of brushing with a force of 2 N, the highest surface roughness was again observed in Filtek Ultimate, and the lowest in Tokuyama Estelite Bulk-fill. However, the differences among all groups were not statistically significant (p> 0.05). Similarly, after 14 days of brushing with a force of 4N, Filtek Ultimate showed the highest surface roughness, and Tokuyama Estelite Bulk-fill showed the lowest. Yet, the differences between all groups were again not statistically significant (p> 0.05). Nano-hybrid filler bulk-fill composites have shown better results in terms of surface roughness and wear resistance compared to conventional composites. It has been observed that a brushing force of 4N causes brushing abrasion in all composites, and it is recommended to use a brushing force of around 2N. For patients experiencing brushing abrasion, we can suggest selecting materials that are appropriate for this condition.