Primer hipertansiyonu olan çocuklarda besin tüketim kaydının sağlıklı çocuklar ile karşılaştırılması ve diyet uyumunun değerlendirilmesi
Comparison of food consumption records in children with primary hypertension and healthy children and evaluation of dietary adherence
- Tez No: 939141
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP NAGEHAN YÜRÜK YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çocukluk ve adolesan dönemde hipertansiyon, erişkinlikte primer hipertansiyon riskini artırarak kardiyovasküler morbidite ve mortalite riskini arttırır. Bu çalışmada primer hipertansiyon tanısı almış çocuk ve adolesanların Akdeniz diyet modeline uyumları ve diyet özellikleri değerlendirilerek sağlıklı çocuklarla karşılaştırılmasını amaçlanmıştır. Araştırma, Mayıs 2024- Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Nefroloji Polikliniğinde yürütülen prospektif kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya, primer hipertansiyon tanısı almış 6-17 yaş arası 32 çocuk ve sağlıklı kontrol grubu olarak 17 çocuk dahil edilmiştir. Veriler, demografik bilgiler, antropometrik ölçümler, 3 günlük besin tüketim kaydı ve Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği (KIDMED) aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın sonucunda hipertansiyon grubunun %49,9'unun fazla kilolu ve obez olduğu saptanmıştır. Hipertansiyon ve sağlıklı gruplarının diyet özellikleri karşılaştırıldığında hipertansiyon grubunun anlamlı derecede daha fazla hayvansal kaynaklı protein tükettiği (p=0,04), daha az yağ alımına sahip olduğu (p=0,02), işlenmiş gıdalardan daha fazla enerji aldığı (p0,05). Sağlıklı grubun Akdeniz diyetine uyumları hipertansiyon grubuna göre anlamlı derecede daha yüksektir (p=0,007).
Özet (Çeviri)
Hypertension in childhood and adolescence increases the risk of primary hypertension in adulthood, leading to cardiovascular morbidity and mortality. This study evaluates the compliance of children and adolescents diagnosed with primary hypertension to the Mediterranean diet model and their dietary characteristics compared to healthy children. It is a prospective cross-sectional study conducted at the Istanbul University Faculty of Medicine Hospital Pediatric Nephrology Outpatient Clinic between May 2024 and June 2024. The study included 32 children aged 6-17 diagnosed with primary hypertension and 17 healthy children as a control group. Data were collected through demographic information, anthropometric measurements, a 3-day food consumption record, and the Mediterranean Diet Adherence Scale (KIDMED). Results showed that 49.9% of the hypertension group was overweight and obese. Comparing dietary characteristics, the hypertension group consumed significantly more animal-based protein (p=0.04), had lower fat intake (p=0.02), and lower zinc intake (p=0.05). The hypertension group also consumed more protein, sodium, and cholesterol; and less dietary fiber and polyunsaturated fatty acids, although these differences were not significant (p>0.05). The healthy group's adherence to the Mediterranean diet was significantly higher than the hypertension group (p=0.007).